Veri Girişi ve Tarihe Göre Raporlama

Ücretli Özel Dersler Ve Özel Programlamalar İle İlgili Bölüm

Veri Girişi ve Tarihe Göre Raporlama

İleti#1)  meceka » 04 Kas 2020 11:46

Merhabalar,
Bolu'da hemşire olarak görev yapıyorum. Covid-19 için rapor ve istatistik çalışmalarını yapıyorum.
İki adet excel hazırladım.
- Günlük Çalışma Listesi
- Rapor

Her çalışan arkadaşıma bir günlük çalışma listesi exceli verdim. (Bütün exceller aynı sadece herkes kendi excelinden çalışsın diye yaptım :)). Arkadaşlar bu excele veri girişi yapıyorlar. Gün sonunda nöbetçi arkadaş Rapor excelinden power query sorgusu çalıştırarak rapor alıyor. Alınan rapor ekte ki "Ekran Alıntısı.png"
Power Query'de bugün filtresi kullanarak raporu alıyorduk. Ancak artık çalışmalar geceyi geçiyor. O yüzden bugün filtresi işe yaramıyor ve artık seçilebilir tarih şeklinde yapmak istiyorum. Ama Power Query her bilgisayarda yok ve çok yavaş çalışıyor. ADO'yu duydum ama çok fazla örnekleri olmadığı için üzerinde çalışmada yapamadım.
İstediğim tam olarak şunlar;
-Günlük Çalışma Listesi.xlsm için;
-Vaka ekleme userform ile yaptırılarak olası hataların önüne geçilecek.
-Listeyi temizle butonu çalışacak
-Listeyi rapora gönder butonu ile hazırlanan listenin bir örneği Rapor.xlsm'nin veri alacağı dosya konumuna gönderilecek
-Listeyi gönderirken çıkan userform ile çalışmayı hazırlayan, kaçıncı çalışma gibi veriler dosya adına kaydedilecek.
-Rapor v2.xlsm için;
-Seçilen tarih aralığındaki verileri alarak rapor oluşturacak. Açılan userform ile rapora ait bazı bilgiler doldurulacak.

istediklerim bunlar. Ben çoğunu yaptım ancak çözemediğim bazı konular var. Mesela;
-Rapor pivotlardan oluşuyor. Alt alta pivot koyamıyorum. Bazen veri uzayabiliyor çünkü. İl ve ilçe dağılımı en fazla 9 sütun olacağından onun altına bir pivot daha koyabildim. Diğerleri için çözüm üretemedim. Bu haliyle zaten çirkin oldu :(.
-Günlük çalışma listesinde vaka ekle butonu ile tabloya veri ekleyebiliyorum ancak 3.veriden sonra hata veriyor. Bazen tablonun ayarlarını bozuyor. Tabloyu tekrardan oluşturmak gerekebiliyor. Ayrıca otomatik sıra ataması yapamadım. Satır(A1) işlevini kullandım ama userforma dahil edemedim.
-Sorguyu ADO ile yaparak tüm bilgisayarlarda çalışsın istiyorum.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Ücret tekliflerinizi belirtiniz. Karşılayamaz isem uğraştırmayayım sizleri :)

Not: Ağdaki klasör yolu üzerinden çalışıyorum. Dosya yolum "Z:\Covid 19"

Bilgi Gizliliği kapsamında tabloları boş göndermek zorundayım :(
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
meceka
Yeni Başlamış

Meslek: hemşire

Bulunduğunuz İl / Semt: Bolu

Cevap: Veri Girişi ve Tarihe Göre Raporlama

İleti#2)  meceka » 06 Kas 2020 15:40

Sanırım ilgilenen olmadı. Konuyu silebilir miyiz? Eki ile birlikte.
Kullanıcı avatarı
meceka
Yeni Başlamış

İleti#3)  Erkan Akayay » 06 Kas 2020 22:08

Öncelikle hizmetlerinizden dolayı size minnettarız. Bu zor günlerde siz sağlık çalışanlarının azmini ve fedakarlığı için ne kadar teşekkür etsek az.

Ben çok yoğun işlerim nedeniyle ilgilenemiyorum. Yoksa seve seve karşılıksız yardımcı olurdum. Fakat ümidinizi kaybetmeyin. Vakti olan bir arkadaşımız çıkacak ve yardımcı olacaktır diye umuyorum. Yine de fırsat buldukça inceleyip cevap yazmaya çalışırım.
Sorularınızı düzgün bir Türkçe ile, detay vererek ve örnek dosyayla destekleyerek sorunuz.
Örnek dosyalarınızda Application.Visible veya hide gibi sayfa gizlemelerini iptal ediniz.
Kullanıcı avatarı
Erkan Akayay
Site Dostu

Meslek: Bilgi İşlem

Bulunduğunuz İl / Semt: İSTANBUL

İleti#4)  Miraç CAN » 07 Kas 2020 08:01

Özveri ve fedakarlıklarınız için teşekkürler.
Vakit bulabildikçe ve mevcut bilgi birikimlerim dahilinde, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.
Pivotlara hiç ısınamadım, ön yargılı davranıyorum galiba, hiç merakımı uyandırmadığı için pek incelemedim bile.
Belki bunu yapamayabilirim, incelemeden de bir şey diyemiyorum ama olmadı başka bir yöntemle halledebilirim.
"Günlük Çalışma Listesi" dosyanızdan çalışmaya başladım.
Umarım en kısa sürede çözüme kavuşmuş olur.
Kullanıcı avatarı
Miraç CAN
Site Dostu

Meslek: Harita/Ölçme

Bulunduğunuz İl / Semt: Amasya & Adana

REKLAM
Excel Logo XML Oluşturucu
Logo Object Designer ile Uyarlama

Cevap: Cevap: Veri Girişi ve Tarihe Göre Raporlama

İleti#5)  meceka » 07 Kas 2020 12:25

Erkan Akayay yazdı:Öncelikle hizmetlerinizden dolayı size minnettarız. Bu zor günlerde siz sağlık çalışanlarının azmini ve fedakarlığı için ne kadar teşekkür etsek az.

Ben çok yoğun işlerim nedeniyle ilgilenemiyorum. Yoksa seve seve karşılıksız yardımcı olurdum. Fakat ümidinizi kaybetmeyin. Vakti olan bir arkadaşımız çıkacak ve yardımcı olacaktır diye umuyorum. Yine de fırsat buldukça inceleyip cevap yazmaya çalışırım.

Teşekkür ederim güzel sözleriniz ve ilginiz için Erkan hocam :) Bu sıralar işlerimiz acele malum. Günlerce süren çalışmaları çok şükür excel ile saatlere düşürdük. Buda çalışmalarımızdan bir tanesi.

Miraç CAN yazdı:Özveri ve fedakarlıklarınız için teşekkürler.
Vakit bulabildikçe ve mevcut bilgi birikimlerim dahilinde, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.
Pivotlara hiç ısınamadım, ön yargılı davranıyorum galiba, hiç merakımı uyandırmadığı için pek incelemedim bile.
Belki bunu yapamayabilirim, incelemeden de bir şey diyemiyorum ama olmadı başka bir yöntemle halledebilirim.
"Günlük Çalışma Listesi" dosyanızdan çalışmaya başladım.
Umarım en kısa sürede çözüme kavuşmuş olur.

Miraç hocam ilginiz ve güzel sözleriniz için çok teşekkürler. Eğer veri başlıklarım sabit olsa idi bende pivot kullanmaz idim. Çünkü şekil veremiyorsunuz . Mesela bugün vaka çıkan işyeri dediğimizde başlıklar değişken ve satır sayısı belli olmadığı için pivot kullanışlı oldu. Pivotsuz nasıl yapılabilir bilmiyorum :)

Belirtmeyi unutmuş olabilirim. v.1, v.2 gibi tabirleri versiyon, sürüm anlamında kullanıyorum. v1 aktif kullanılan dosya iken v2 şuan üzerinde çalıştığım ancak bitiremediğim dosyadır. Bilgilerinize....
Kullanıcı avatarı
meceka
Yeni Başlamış

İleti#6)  Miraç CAN » 07 Kas 2020 15:04

Soru1: Günlük Çalışma Listesi Rapor formu seçilen tarih ile klasör ismi ve dosya isimlerinde bulunan tarihler farklı mı?
Formda dün/bugün şeklinde fakat kaydederken bugünün tarihine göre kaydediyor.
Soru2: Günlük Çalışma Listesi Rapor formu kaydet butonunda bulunan bul değiştir kodlarını anlayamadım. Gerekli mi bunlar?
Kod: Tümünü seç
Range("Daily_Case[Bildiren İl]").Replace What:=" ", Replacement:="", LookAt:=xlPart, _
    SearchOrder:=xlByRows, MatchCase:=False, SearchFormat:=False, _
    ReplaceFormat:=False, FormulaVersion:=xlReplaceFormula2
..gibi devam eden satırlar

Muhtemelen, yarın öbür gün Günlük Çalışma Listesi dosyasını kontrol etmeniz için eklerim.
Kullanıcı avatarı
Miraç CAN
Site Dostu

REKLAM
ETA - Excel Konsolide Raporlama
ETA Excel Personel Entegre Raporu

İleti#7)  meceka » 07 Kas 2020 20:25

Miraç CAN yazdı:Soru1: Günlük Çalışma Listesi Rapor formu seçilen tarih ile klasör ismi ve dosya isimlerinde bulunan tarihler farklı mı?
Formda dün/bugün şeklinde fakat kaydederken bugünün tarihine göre kaydediyor.
Soru2: Günlük Çalışma Listesi Rapor formu kaydet butonunda bulunan bul değiştir kodlarını anlayamadım. Gerekli mi bunlar?
Kod: Tümünü seç
Range("Daily_Case[Bildiren İl]").Replace What:=" ", Replacement:="", LookAt:=xlPart, _
    SearchOrder:=xlByRows, MatchCase:=False, SearchFormat:=False, _
    ReplaceFormat:=False, FormulaVersion:=xlReplaceFormula2
..gibi devam eden satırlar

Muhtemelen, yarın öbür gün Günlük Çalışma Listesi dosyasını kontrol etmeniz için eklerim.

Cevap 1: Farklı tarihleri gösteriyorlar. Ancak Aynı tarihleri gösterirler ise tabiki daha iyi olur. Onu Düzeltmeyi unutmuş idim. Öyle kaldı.
Klasör ismi: Çalışmanın ait olduğu tarih olması lazım ancak o anın tarihini atıyor.

Butona tıkladığınızda çıkan dün bugün seçenekleri hastaların ne zaman tespit edildiği ile ilgili. El ile tarih girmesinler diye buton koydum. Mesela gece çalışan birisi hasta tespit tarihi dün ise dünü seçecek.
Her hastaya tek tek tespit tarihi girmek meşakkatli. Zaten iki seçeneğimiz oldu şimdiye kadar tarih ya dün ya bugün. Rapor tamamlandığında çıkan userform ile tarihi girip hepsine otomatik attırıyorum.

Cevap 2:internetten araştıra araştıra yaptığım için o kodları fark etmemişim. Herhangi bir özelliği yok. Muhtemelen örnek aldığım yerden kalmıştır.
Kullanıcı avatarı
meceka
Yeni Başlamış

İleti#8)  Miraç CAN » 09 Kas 2020 08:58

Teyit amaçlı soruyorum,
Günlük Çalışma Listesi Rapor formu seçilen tarih aynı zamanda klasör ismi olacak, dosya ismine de bu tarih mi eklenecek, dosyanın oluşturulduğu tarih ve saat mi?
Dosya ismine eklenecek tarih formdan seçilen tarih olacaksa saat bilgisi yine oluşturulma anı mı olacak?

Günlük Çalışma Listesi Rapor formu çalışma numarasını da otomatik yapmak istiyorum.
Ait olduğu klasördeki aynı tarihli dosyalara göre mi yapılıyor numaralandırma?
Mesela; "2020.11.09" klasöründe yer alan "09.11.2020 ..*" ile başlayan dosya sayısı olsun mu?
Ya da bu klasördeki toplam dosya sayısı mı olsun çalışma numarası?
Aksi takdirde kriterleri belirleyin ona göre oluşturalım ve örneği ekleyeyim, inceleyin.
Eksik fazla, değişiklik bunun üzerinden devam ederiz.
Kullanıcı avatarı
Miraç CAN
Site Dostu

İleti#9)  meceka » 10 Kas 2020 10:44

Miraç CAN yazdı:Teyit amaçlı soruyorum,
Günlük Çalışma Listesi Rapor formu seçilen tarih aynı zamanda klasör ismi olacak, dosya ismine de bu tarih mi eklenecek, dosyanın oluşturulduğu tarih ve saat mi?
Dosya ismine eklenecek tarih formdan seçilen tarih olacaksa saat bilgisi yine oluşturulma anı mı olacak?

Günlük Çalışma Listesi Rapor formu çalışma numarasını da otomatik yapmak istiyorum.
Ait olduğu klasördeki aynı tarihli dosyalara göre mi yapılıyor numaralandırma?
Mesela; "2020.11.09" klasöründe yer alan "09.11.2020 ..*" ile başlayan dosya sayısı olsun mu?
Ya da bu klasördeki toplam dosya sayısı mı olsun çalışma numarası?
Aksi takdirde kriterleri belirleyin ona göre oluşturalım ve örneği ekleyeyim, inceleyin.
Eksik fazla, değişiklik bunun üzerinden devam ederiz.

Dün bakamadım kusura bakmayın.
Evet seçilen tarih dosya ismi aynı zamanda klasör ismi olacak. Saat eklemekteki amaç hem benzersiz dosya adı elde edebilmek idi hem de bazen arkadaşlar yanlışlıkla 2 defa listeyi tamamla butonuna bastıklarında hatayı görebiliyor idik. Dosya isminde oluşturulma saati olması bize kontrollerde kolaylık sağlıyor.

Bugünün klasöründe 4 tane excel varsa sıradaki çalışma 5.si demektir. Tarihi yyyy.aa.gg şeklinde yazmamdaki sebep dosyada sıralamada en güncel tarih en üstte durması içindi. gg.aa.yyyy yapınca o sıralamayı elde edemiyorum karışıyor.
İstediğiniz gibi dosya sayısı verebiliriz ben mantıken çöktüm yoruldum her fikrinize açığım.:)
Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
meceka
Yeni Başlamış

İleti#10)  Miraç CAN » 13 Kas 2020 17:12

Biraz geç oldu ama inceleyin, üzerine devam ederiz.
Kullanıcı avatarı
Miraç CAN
Site Dostu

İleti#11)  meceka » 14 Kas 2020 14:29

Miraç CAN yazdı:Biraz geç oldu ama inceleyin, üzerine devam ederiz.

Hocam efsanesiniz. Harika duruyor.
Karşılaştığım bir kaç hata şu şekilde;
-Sıra numarası 1 den hiç başlamadı denemelerimde.
-Textboxları kopyala yapıştır ile doldururken sorun olmuyor. Ancak İsim ve soyisim kısmı el ile giriş yapıldığında hata veriyor. Eğer el ile giriş yapılırsa vaka ekle butonuna tıklayınca bi donma oluyor.
-Doğum tarihi, telefon gibi yerler de çok ince düşünmüşsünüz. Allah razı olsun ( bu konuyu açtıktan sonra bakanlık tarafından yapılan bir güncelleme ile telefon formatı düzgün hale getirildi). Ancak kopyala yapıştır yaptığımızda textboxta yazan ön izlemenin yanına yapıştırılıyor. sanırım textboxları boş getirmek daha rahat olacak. Ben sizden habersiz işlem yapmak istemedim.

Onun dışında her şey harika duruyor. Çok iyi çalışıyor. Özellikle listboxa tıklayınca tekrar textlere aktarması düzeltilebilmesi çok çok iyi olmuş.
Birde hocam ben araştırdığım kadarıyla bulamadım ama vaka userformunu chrome'un üzerinde tutmak mümkün mü?

İlginiz için çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
meceka
Yeni Başlamış

İleti#12)  meceka » 15 Kas 2020 16:23

Miraç hocam ücret talebinize belirtebilir misiniz? Yüksek miktarları karşılayamayabilirim.
Kullanıcı avatarı
meceka
Yeni Başlamış

İleti#13)  Miraç CAN » 19 Kas 2020 16:09

Öncelikle gecikme için üzgünüm, malum iş güç.
Öncelikle tespit ettiğiniz hataları ve farkına vardığım diğer sorunları giderdim.
Öngörebildiğimce tüm kontrolleri eklemeye çalıştım.
Birkaç özellikten bahsedecek olursam:
Anlık bilgi girişine göre uyarı mesajları ve hatalı veri kontrolleri neticesinde ekle/güncelle butonları aktif/pasif olarak etkinleştirdim.
Kopyala yapıştırma kontrolleri ekledim.
TC algoritma kontrolü ve en çok vaktimi harcayan tarih girişi kontrolleri.
Tarih girişi esnasında otomatik format düzeltme yapar. Sadece rakam tuşlarına basarsanız ayracı (".") otomatik ekler (111 = 11.1 şeklinde), eğer "." tuşuna basarsanız, gün/ay başına "0" ekler (1. = 01.), yıl bilgisini 2 hane girip Enter/Tab/Mouse ile çıkarsanız 4 haneye çevirir.
Enter/Tab ile bilgileri sırasıyla gezebilirsiniz.
İki adet sorunlu alan ekledim, telefon numarası giriş yapılmazsa dikkate almaz. Sadece eksik girişlerde erişime izin vermez.
Eksik hatalı bilgileri arka plan sarı yaparak vurgular.
Karşılaştığınız düzeltme ve öngöremediğim hataları bildirin lütfen.
Akabinde diğer çalışmaya geçelim.
Kullanıcı avatarı
Miraç CAN
Site Dostu

İleti#14)  meceka » 20 Kas 2020 11:31

Miraç Hocam merhabalar;
Uğraşlarınız için çok teşekkür ederim. Elinize sağlık. Özellikle TCKN doğrulaması çok etkileyici :)
Otomatik tamamlamalar çok çok güzel olmuş. Performans artışına sebep olacaktır kesinlikle :)
Telefon numarası tamamlama çalışıyor ancak kopyala/yapıştırda doğrulamaya takılıyor. Sanırım size formatı vermem gerekiyor idi. Bakanlık telefon formatını şu şekilde sabitledi "(505) 111 11 11". Bu formatı yapıştırdığımda hata veriyor.
Bakanlık bize vatandaşın 4 yerden alınmış iletişim numarasını sunuyor. Bunlar genelde aynı olmakla beraber bazen 2. numara çıkabiliyor. Numaraları Kendi veritabanı, Edevlet, Enabız ve MHRS'den alıyor. Kendi formatı yukarıdaki şekilde. Ancak diğer kurumlardan aldığı telefonde %80 oranla şu şekilde gelmekte "5390001122".
Adres kısmında İl ve İlçe kısmında eğer değişiklik yapılacak ise yapıştırma yapınca MerkezGerede şeklinde oluyor. Açık adres textboxındaki özellik gibi üzerine tıklayınca temizlenen şekilde yapabilir miyiz?
List boxda sıra tckn ad ve soyad olsa yeterli ben 2. sütunu çıkartamamıştım. Mümkün mü acaba?
Son olarak hocam list boxa veri eklendikçe scroll otomatik kayabilir mi? Her veri eklendiğinde 1. sıraya dönüyor scroll.

Hocam her şey tam çalışıyor. Herhangi bir hata almadım yukarıdaki bahsettiklerim dışında. Etkileyici bir çalışma olmuş. Nasıl teşekkür ederim hakkınız nasıl öderim bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı
meceka
Yeni Başlamış

İleti#15)  Miraç CAN » 20 Kas 2020 14:07

Kopyala/yapıştır esnasında numara uzunluğuna takılıyor, formatı "(505) 111 11 11" olarak sabitlersek (başında 0 olmadan değil mi?) daha kolay düzeltilebilir.
Cevabınıza göre şekillendireceğim bunu.
meceka yazdı:Adres kısmında İl ve İlçe kısmında eğer değişiklik yapılacak ise yapıştırma yapınca MerkezGerede şeklinde oluyor.
Bunu anlayamadım. TAB/Enter ya da Mouse ile seçildiğinde tüm metni seçiyor ve yapıştırıldığında metnin üzerine yazıyor, yanına eklemiyor bende. Açık adres özelliği gibi de yapılır tabii ki.
meceka yazdı:List boxda sıra tckn ad ve soyad olsa yeterli ben 2. sütunu çıkartamamıştım. Mümkün mü acaba?

Mümkün, fakat sütun başlıklarını kullanamazsınız bu takdirde. Ancak Label gibi nesnelerle başlıkları oluşturabiliriz.
Mevcut sayfadaki tablodan yerini değiştirirsek bir çok şeyi değiştirmemiz gerekiyor ki o tablo formatına göre nesne isim ve indexlerini ayarladım, işlemler daha kısa pratik olsun diye.
meceka yazdı:Son olarak hocam list boxa veri eklendikçe scroll otomatik kayabilir mi? Her veri eklendiğinde 1. sıraya dönüyor scroll.

Her defasında son satır mı görünsün istiyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
Miraç CAN
Site Dostu

İleti#16)  meceka » 21 Kas 2020 12:32

Miraç CAN yazdı:Kopyala/yapıştır esnasında numara uzunluğuna takılıyor, formatı "(505) 111 11 11" olarak sabitlersek (başında 0 olmadan değil mi?) daha kolay düzeltilebilir.

Evet Hocam sıfır olmadan.
Miraç CAN yazdı:Bunu anlayamadım. TAB/Enter ya da Mouse ile seçildiğinde tüm metni seçiyor ve yapıştırıldığında metnin üzerine yazıyor, yanına eklemiyor bende. Açık adres özelliği gibi de yapılır tabii ki.

Hocam siz deyince tekrar kontrol ettim dediğiniz gibiymiş. Ben çift tıklamışım sanırım ilkinde.

Miraç CAN yazdı:Her defasında son satır mı görünsün istiyorsunuz?

Evet hocam :roll:

Başlık kısımları bu şekilde dursun o zaman ya. Bir zararı yok, iş akışını bozmayalım.
Kullanıcı avatarı
meceka
Yeni Başlamış

İleti#17)  Miraç CAN » 21 Kas 2020 15:25

Pazartesi eklemiş olurum, iyi akşamlar.
Kullanıcı avatarı
Miraç CAN
Site Dostu

İleti#18)  niğdeliAli » 22 Kas 2020 21:14

Merhabalar,
Aylardır kendi işimde kullanmak için (söylemesi ayıp kendime bir program yazmaya) çalışıyorum..
konulara tam vakıf olmadığımdan kendimi geliştirme babında, excelvba sitesini inceleye ineleye bir hal oldum ama malesef aradığımı buldum diyemem..
sizlerin yardımına ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.
1. yapmış olduğum kayıt sayfasına otomatik sıra vermesini istiyorum ama olmuyor.
VBA da excel alt dosyam var bu kayıtların kayıt sıra numarasını kontrol ederek bir artırmasını istiyorum.
ilk kayt numaram:2020510001 olsun ve her kayıt ettiğimde kontrol ederek bir kayıt numarası eklesin(2020510002) olsun..
2. kontrol sayfamda 8 adet farklı kontrol tarihleri var(Textbox) olarak ... ekran açıldığında görünmesini istemiyorum sorgulama yaptığımda eğer tarih varsa o (Textbox) açılsın istyorum.
bu konuda yardımcı olacağınızı umarak şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Kullanıcı avatarı
niğdeliAli

Meslek: Sanayi,Usta

Bulunduğunuz İl / Semt: Niğde,Merkez

İleti#19)  Miraç CAN » 23 Kas 2020 10:03

İlgili düzeltmeleri ve karşılaştığım diğer birkaç aksaklıkları giderdim.
Telefon numarası formatı, kopyala/yapıştır, düzeltme kontrolleri ve anlık otomatik düzeltme (tarih girişinde olduğu gibi) şeklinde çalışıyor. Sadece rakamları tuşlamanız yeterli. İstediğiniz karakterleri seçip düzeltme yaptığınızda da otomatik formatı uygular.

Class modülü ve Vaka formunu kaldırıp (Remove) ekte ki ChangeControls.cls ve Vaka.frm dosyalarını yükleyip (Import) çalışmaya başlayabilirsiniz.
Oluşabilecek hatalarda tekrar yazın lütfen.

Ve dosyalar eklenmeyi unutulur hehe
En son Miraç CAN tarafından, 23 Kas 2020 10:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
Miraç CAN
Site Dostu

İleti#20)  Miraç CAN » 23 Kas 2020 10:14

niğdeliAli yazdı:Merhabalar,
Aylardır kendi işimde kullanmak için (söylemesi ayıp kendime bir program yazmaya) çalışıyorum..
konulara tam vakıf olmadığımdan kendimi geliştirme babında, excelvba sitesini inceleye ineleye bir hal oldum ama malesef aradığımı buldum diyemem..
sizlerin yardımına ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.
1. yapmış olduğum kayıt sayfasına otomatik sıra vermesini istiyorum ama olmuyor.
VBA da excel alt dosyam var bu kayıtların kayıt sıra numarasını kontrol ederek bir artırmasını istiyorum.
ilk kayt numaram:2020510001 olsun ve her kayıt ettiğimde kontrol ederek bir kayıt numarası eklesin(2020510002) olsun..
2. kontrol sayfamda 8 adet farklı kontrol tarihleri var(Textbox) olarak ... ekran açıldığında görünmesini istemiyorum sorgulama yaptığımda eğer tarih varsa o (Textbox) açılsın istyorum.
bu konuda yardımcı olacağınızı umarak şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Merhaba,
1. maddeden anladığım; belirli bir klasördeki belirli isimli excel dosyalarını saysın ve yeni kayıt edilecek dosyaya sırada ki numara verilsin, doğru mu?
Yapmak istediğiniz buysa eğer, muallakta kalan hususlar ve eksik bilgiler şunlar;
Dosya isimleri sadece rakamlardan mı olaşacak?
Klasörden dosya sildiğinizde ne olacak? Sıra numarası nasıl devam edecek?
Mesela 4 dosya var ve numaraları 1,2,4,5 sırada ki numara 3 mü 6 mı olacak, gibi..?
2. maddeden pek bir şey anladığım söylenemez, daha detaylı bilgi vererek ve örnekleyerek bildirirseniz vaktim oldukça yardımcı olmaya çalışayım.
Mümkünse örnek dosyalarınızı da ekleyin.
Kullanıcı avatarı
Miraç CAN
Site Dostu

Sonraki

Forum Ücretli İşlemler

Online Kullanıcılar

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bumerang - Yazarkafe