[Yardım]  Şantiye Maliyet Tabloları yapmaya çalışıyorum

UserForm ve üzerine eklenecek nesneler ile ilgili bilgileri bu alanda bulabilirsiniz.

Şantiye Maliyet Tabloları yapmaya çalışıyorum

İleti#1)  s_alpaslan » 16 May 2020 03:02

santiye_maliyet_tablosu_form.rar
merhaba,
uzun zamandır bu siteyi takip ediyorum ama maalesef excel bilgim yeterli olamadı birşeyler yapmaya.
şantiyelerde kullanılmak üzere söyle bir excel düşünüyorum
1-bir icmal sayfam olsun ve iş kalemlerini alt alta yazayım.
2-her iş kalemi için bir sayfa olsun
3-veri giriş formu ile veri girişi yapayım. formda önce hangi iş kalemi olduğunu seçeyim ( örneğin comboboxda sayfa isismleri gelsin) sonra formda gider kalemlerini yazayım.
4-formda girdiğim verileri , iş kalemlerinin ilgili sayfasına gidip alt alta yazsın. gibi aklıma bunlar geliyor.Acaba bu konuda deneyimli hata biraz daha ayrıntılı bir tablo yapma konusunda bana yardımcı olacak kimse var mı? hatta gerekirse imkanlarım çerçevesinde ücrette ödeyebilirim. Yada böyle bir örnek var mı sitede. ben bulamadım. üzerinde çalıştığım dosya da ektedir ama bu benim eksik bilgimle yaptığım bişey. illa böyle olması gerekmiyor. Belki sizin daha iyi bir fikriniz olabilir..

Şimdiden teşekkürler
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
s_alpaslan

Adı Soyadı:Servet ALPASLAN

Bulunduğunuz İl / Semt: Ankara

Cevap: Şantiye Maliyet Tabloları yapmaya çalışıyorum

İleti#2)  xceluygulamalari » 16 May 2020 20:43

Merhaba,

Birkaç ayrı tabloyu takip ederek istediklerinizi VBA, makro kullanmadan basit formüller ile ihtiyacınız olan bir sistem kurabilirsiniz.

Maliyetlerinin tamamını bir tabloda takip edin.
Zaten tüm kalemler için, Tarih, Açıklama, Cari, Ödeme Türü, Ödeme Detayı, Ödeme Tutarı olmak üzere 6 sütun yapmışsınız. 7.ci bir sütun ekleyin ve "ödeme kalemi" bilgisini takip edin. Birden fazla şantiye varsa, "şantiye" kodu ile aynı tablodan çok sayıda şantiyeyi de takip edebilirsiniz.

Sonrasında ise, Genel icmal sayfanızdaki örneğin H18 hücresinde, =ÇOKETOPLA formülü kullanarak,
maliyet tablonuzdan "VERGİ - SGK - KARAR PUL." ilgili tutarların toplamını getirin. Zaten hemen yanına bütçenizi yazmışsınız, bütçe aşımını vs. takip edebilirsiniz.

Yani toplamda 2 sayfalı bir excel ile, bir maliyet verilerinin girildiği tablo, bir de icmal tablosu ile neredeyse tüm ihtiyacınızı görebilrsiniz.
Sonrasında grafik vs. ile takip etmek de kolay olacaktır.

Naçizane tavsiyem, maliyet takip tablonuzda, maliyet kalemleri için açıklamaları metin olarak girmenin yanı sıra, birer tane de ayru sütuna maliyet kodu gibi sayısal kodlar oluşturun, bunlar ile işlem yapmak daha kolay olacaktır.

Özetlemek gerekirse excel'de bu işi basitçe yönetebilmek adına:
1-Veri girişi için bir tablo, ayrı bir sayfada.
2-Veriyi işleyeceğiniz ikinci bir sayfa. Örneğin sizin "Genel icmal" sayfanız güzel bir başlangıç olabilir.
3-Bu verilerin sunumu için gereken diğer tablo, grafik vb. için bir sonuç yada sunum sayfası.

Şantiye yönetimi konusu olduğu için eklemek istediklerim:
Bütçelenen maliyet gibi, planlanan imalat miktarları ve süreleri gibi veriyi de bir tabloda oluşturun (aynı veya ayrı tablo).
Maliyet kaleminde olduğu gibi, gerçekleştirilen imalatlar için harcanan zaman ve gerçekşen iş miktarlarını da takip edin.

Daha sonra CPI, SPI gibi "Kazanılmış Değer Analizi" (Earned Value Management" araçlarını kullanmaya yönelik kolaylıklar sağlayacaktır.
EVM ile ilgili olarak https://www.dau.edu/tools/Lists/DAUTools/Attachments/19/20180904-gold%20card%201%20sided.pdf incelemenizi öneririm.
EVM Gold Card yazarak da arama motorlarından ulaşabilirsiniz.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar,
A.G.
Kullanıcı avatarı
xceluygulamalari

Meslek: İnşaat Mühendisi

Bulunduğunuz İl / Semt: İstanbul

İleti#3)  s_alpaslan » 18 May 2020 04:01

Merhaba,
herşeyden önce zaman ayırıp soruma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Hem inşaat mühendisi olmanız hem de exceli profesyonel düzeyde bilmenizden , leb demeden leblebiyi yazmışsınız. Allah razı olsun.
dedikleriniz, yapmaya çalıştığım tablodan çok daha güzel ve anlaşılır bir yöntem. excel bilgim bu kararına yeter gibi görünmüyor ama biraz daha örnek kod vs arayacam. zaman yönünden takip de elbette çok kıymetli ama şimdilik zaman parametresini de ekleyip içinden çıkılmaz hale getiremem maalesef. Bana örnek teşkil edebilecek, tavsiye edebileceğiniz, buna benzer örnek excel, kodlar vs var mıdır?
zahmetiniz için çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
s_alpaslan

İleti#4)  xceluygulamalari » 18 May 2020 21:06

Merhaba,

https://1drv.ms/x/s!ArpMcxvu5esn_ETdcoR ... b?e=3a0AdZ

Burada bir örnek dosya paylaşıyorum,
Bu örnekte altını çizmek istediklerim;

1-Tablo olarak, şantiyedeki tüm imalatların listelenmesi.
2-Ayrı bir tabloda, günlük olarak, yapılan işlerin kayda geçilmesi
3-Ayrı bir sayfada, hem pivot tablo, hemde sumifs formüllerinden faydalanarak, toplam işten, yapılan iş düşülerek raporlanması.

Bu örnekte, raporlama sayfasında A1 hücresinde girilen tarihe göre, o tarihte yapılan işleri raporlayacak şekilde ayarlandı, çünkü bu örnek dosya, aslında bir "Şantiye Günlük Rapor" dosyasından bir kısım. Siz benzer bir düzen kurar iken, ister günlük, ister icmal şeklinde tamamını yansıtacak şekilde düzenleyebilirsiniz.
Tavsiyem, yapmak istediğiniz her raporlama için bir şablon olsun; yani örneğin örnek dosyadaki sayfa günlük şablon olarak çalışıyor. Benzer bir tane ayrı haftalık, aylık, yıllık, icmal vs. sayfaları oluşturulabilir, hepsi ayrı ayrı işlerini yapmaya devam eder.

Buradaki örnek imalat kalemleri üzerinden gidiyor, ancak benzer mantık ile bütçe takibi de çok rahatlıkla yapılabilir.

Toplam kazı bütçesi 100 lira, 1.gün 10 lira kazı için harcandı, 3.gün 15 lira harcandı, toplamda şu kadar harcandı, kalan bütçe, bütçe yüzdesi vb.

Göreceğiniz üzere hiçbir kod vs. kullanmadan yapmak mümkün. Tabiiki verileri istediğiniz gibi elde ettikten sonra dilediğiniz şekilde grafik ile sunumunu detaylandırabilirsiniz.

Eklemek istediğim bir diğer püf nokta, tüm bu rapor sayfaları ayrı ayrı yapıldıktan sonra, bir "Kapak" yada "Özet" sayfası oluşturup, ilgili kısımları bu sayfaya yansıtarak, "Dashboard" mantığı ile dosyanızı çok daha (okuyan için) kullanışlı hale getirebilirsiniz.

İyi çalışmalar,
A.G.
Kullanıcı avatarı
xceluygulamalari

REKLAM
Excel Logo XML Oluşturucu
Logo Object Designer ile Uyarlama

İleti#5)  s_alpaslan » 19 May 2020 03:25

Merhaba,
zahmetiniz için teşekkür ederim. Gönderdiğiniz tabloyu anlamaya çalıştım ama çok başarılı olamadım maalesef. muhtemelen excel bilgimin yetersizliiğinden. Acaba sizin bu programı yazmak için zamanınız var mıdır . Lütfen beni yanlış anlamayın yardımcı olma inceliğinizi zorlamak istemiyorum ama anladığım kadarıyla hem konuya hem excele benden daha fazla hakimsiniz. Zamanınız var ise ( kabalık olarak değerlendirmez iseniz ücrete mukabil ) bana dediğiniz gibi bir tablo yapabilir misiniz?

Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
s_alpaslan

İleti#6)  xceluygulamalari » 19 May 2020 17:17

Merhaba,

Dilerseniz e-mail üzerinden iletişim bilgisi paylaşın, neler yapabileceğimizi konuşalım. Profilimdeki web sitesinden de mail adresime ulaşabilirsiniz, buraya da yazıyorum:

exceluygulamalari (at) gmail.com

Selamlar,
A.G.
Kullanıcı avatarı
xceluygulamalari

REKLAM
ETA - Excel Konsolide Raporlama
ETA Excel Personel Entegre Raporu

Forum UserForm ve Diğer Nesneler

Online Kullanıcılar