[Yardım]  Excel dosyası kullanıcı sınırlama

VBA Makrolar ile ilgili sormak istedikleriniz, yapmak istedikleriniz hakkında yardım alabileceğiniz bölümdür.

Excel dosyası kullanıcı sınırlama

İleti#1)  czy » 21 Haz 2018 03:39

Merhaba Arkadaşlar,

İçerisinde çeşitli hesaplama formülleri ve makro işlemleri bulunan bir excel kitabım var. Bu kitabın kopyalanmasını engellemek için ne yapabiliriz ya da başka bilgisayarlarda kitap içindeki formüllerin çalışmasını engellemek için başka bir veri dosyası oluşturup bu oluşturduğumuz veri dosyasına sahip olmayan bilgisayarlarda formüllerin çalışmasını engelleyebilir miyiz_?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Kullanıcı avatarı
czy

Adı Soyadı:soner coskun
Meslek: muhasebe

Bulunduğunuz İl / Semt: istanbul

Cevap: Excel dosyası kullanıcı sınırlama

İleti#2)  MDAGISTANLI » 21 Haz 2018 13:47

Merhaba.

Domain ortamında çözüm: RMS (Microsoft Windows Rights Management Services)
Domainde değilseniz çözüm var mı bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı
MDAGISTANLI
Yeni Başlamış

Meslek: Microsoft Sistem Yöneticisi

Bulunduğunuz İl / Semt: İstanbul / Başakşehir

İleti#3)  czy » 26 Haz 2018 12:00

Merhabalar,

Cevap için teşekkür ederim. Domain ile ilgili bilgi sahibi değilim. Excel'in içinde daha basit bir şekilde çözüm varmı dır? Klasör içinde bir ".txt" dosyası oluşturup, çalışma kitabını da bu klasör içine alıp ".txt" dosyası olmadan kitabın çalışmamasını sağlayabilir miyiz? Ya da yeni bir excel kitabı oluşturup içine gerekli bilgileri ekleyerek asıl çalışma kitabının bu bilgileri doğrulama yapmadan kitabı yada içindeki formülleri çalıştırmamasını sağlayabilir miyiz?
Veri doğrulama işlevini denedim olmadı , Köprü ve bağ yapıştır işlevlerini denedim onlarda olmadı, dış veri al seçeneğini de denedim o da hata verdi. Vba Kod yazma bilgim çok az bu sebeple makrolar üzerinden ilerlemeye çalışıyorum.
Bu konuda başka bir fikri , bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Ya da bu işlem yapılamıyor ise bilen arkadaşlardan bu işlemin yapılamayacağına dair bilgi paylaşabilirler ise çok sevinirim.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
czy

İleti#4)  Bülent » 26 Haz 2018 14:28

Merhaba,

Excel için tam bir güvenlikten söz etmek mümkün değil.
Makrolar ile kısmen önlem alsanız da makroları etkinleştirmeyenlere veya kodları erişip değiştirebilecek kişilere karşı bir etkisi olmayacaktır.

Aşağıdaki kodu kullanarak dosyanızı sadece tek bir bilgisayarda çalışacak hale (yukarıdaki istisnaları dikkate alarak) getirebilirsiniz.

Kod: Tümünü seç
Private Sub Workbook_Open()
ComputerName = "."
Dim serino
winmgmt1 = "winmgmts:{impersonationLevel=impersonate}!//" & ComputerName & ""
Set SNSet = GetObject(winmgmt1).InstancesOf("Win32_BIOS")
For Each SN In SNSet
    serino = SN.SerialNumber
Next
If serino <> "Benim bilgisayarımın seri numarası" Then ThisWorkbook.Close False
End Sub

Yukarıdaki kod dosya açılışında (makrolar etkinleştirilirse) çalışır ve "Benim bilgisayarımın seri numarası"ndan farklı bir bilgisayarda dosya kendini kapatır.
(Ücretli program talepleriniz için iletişime geçebilirsiniz. bulentozturk2 @ gmail.com)
Kullanıcı avatarı
Bülent
Yönetim Kurulu

Adı Soyadı:Bülent ÖZTÜRK
Meslek: Bilgi Sistemleri

Bulunduğunuz İl / Semt: İst/Çekmeköy

REKLAM
Excel Logo XML Oluşturucu
Logo Object Designer ile Uyarlama

İleti#5)  czy » 04 Tem 2018 16:32

Merhaba Bülent Bey,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Amacım yapmış olduğum tabloyu vereceğim kişiler gereksiz kopyalar oluşturup tabloların hata vermesine ve hatalı veri girişine sebep oluyor, bu da bana zaman kaybettirecek durumlara yol açıyor. Bunu engellemek için bir çözüm bulmaya çalışıyorum. Bilen ve anlayan kişiler zaten girip istediği şekilde kullanabilir, bakabilir.
Bugün uygulama fırsatı buldum vermiş olduğunuz kodu fakat çalışmadı. Sadece seri no alanındaki seri numara kısmını "If serino <> "**********************************ı" Then ThisWorkbook.Close Fals" değiştirdim. Başka bir satırda değişiklik yapılması gerekiyor muydu? Eğer zamanınız olu ise bir herhangi bir excel sayfasına uygulanmış hali ile ve değişiklik yapılabilecek şekilde örnek ekleyebilir misiniz?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
czy

İleti#6)  Bülent » 11 Tem 2018 10:19

Merhaba,

Örnek dosya ektedir.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
(Ücretli program talepleriniz için iletişime geçebilirsiniz. bulentozturk2 @ gmail.com)
Kullanıcı avatarı
Bülent
Yönetim Kurulu

Adı Soyadı:Bülent ÖZTÜRK
Meslek: Bilgi Sistemleri

Bulunduğunuz İl / Semt: İst/Çekmeköy

REKLAM
ETA - Excel Konsolide Raporlama
ETA Excel Personel Entegre Raporu

Forum Genel Makro Soruları

Online Kullanıcılar

Bu forumu görüntüleyenler: AhrefsBot, Google [Bot] ve 1 misafir