Malzeme İhtiyaç Planlaması

VBA Makrolar ile ilgili sormak istedikleriniz, yapmak istedikleriniz hakkında yardım alabileceğiniz bölümdür.

Malzeme İhtiyaç Planlaması

İleti#1)  bymch » 07 Eyl 2018 17:37

Öncelikle merhaba foruma yeni üye oldum ve çok güzel bir forum olmuş içerik olarak çok zengin.

Excel bildiğimi sanıyordum ama makroları görünce Excel bilgimin olmadığını gördüm. Ben endüstri mühendisiyim ve bir malzeme ihtiyaç planlaması yazmak istiyorum. Örneğin bir ekmek için kullanılan malzemeleri yazıp miktara göre ekmek için tüm gerekli malzemeleri karşıma çıkartıp hem stoklarını hemde fiyatlarını görebileceğim bir program oluşturmak istiyorum. Bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
bymch

Meslek: Mühendis

Bulunduğunuz İl / Semt: Ankara

Cevap: Malzeme İhtiyaç Planlaması

İleti#2)  Ali ÖZ » 07 Eyl 2018 18:14

Merhaba,
Örnek dosya hazırlayıp dosya üzerinde açıklama yaparsanız yardımcı olmaya çalışabiliriz.
Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
حَسْبُنَا اللهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ
Kullanıcı avatarı
Ali ÖZ
Forum Moderatörü

Adı Soyadı:Ali ÖZ
Meslek: Yazılım

Bulunduğunuz İl / Semt: Adapazarı/SAKARYA

İleti#3)  bymch » 07 Eyl 2018 18:26

Ekte örnek bir dosya bulunmakta ama bu tabi en ilkel hali. Bunu bir program gibi hangi üründen ne kadar gerekli ise o miktarı yazıp bana onu getirecek bir program lazım. Buna fiyat ve stok bilgisi de gerekiyor. Oradaki veriler tamamen örnek olsun diye yazılmıştır. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
bymch

İleti#4)  bymch » 09 Eyl 2018 19:19

Yardımcı olabilecek biri var mı?
Kullanıcı avatarı
bymch

REKLAM
Excel Logo XML Oluşturucu
Logo Object Designer ile Uyarlama

İleti#5)  yagmur.yalcindag » 09 Eyl 2018 23:05

Ürün verilerini veritabanına kaydedersek yapabiliriz,stok verilerini nereden çekecek peki,birza daha detaylı anlatabilmen mümnkün mü acaba? :)
Kullanıcı avatarı
yagmur.yalcindag

Meslek: Endüstri Mühendisi

Bulunduğunuz İl / Semt: DENİZLİ

İleti#6)  l3oomerangg » 10 Eyl 2018 01:42

Ekli olarak gönderdiğiniz dosyayı 2 kere indirip denememe rağmen hata verdi. Muhtemelen dosya bozuk veya bende bir sorun var. RAR dosyanızı kontrol ederek ve dosya isminde Türkçe karakter kullanmadan tekrar upload ederseniz örnek dosyayı inceleme şansım olabilir.

Bende Excel VBA yı yeni yeni öğrenen biri olarak, eğer istediğiniz çok detaylı bir program değilse, elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Eğer siz bu programı kendiniz yazmak istiyorsanız, öncelikle ne yapmak istediğinizi kafanızda iyice şekillendirmeli ve şekillendirdiğiniz bu çalışmayı adım adım uygulamaya koymalısınız. Tabii bunun için bence programlama temellerini az çok bilmekte fayda var. Önce Excel VBA ile ilgili makaleleri okumalı, kodlama yapısını anlamaya çalışmalı, daha sonra böyle bir program yazmaya geçmelisiniz. Çünkü her adımda takılacağınız noktalar olacak ve takıldığınız noktalarda tek tek yardım isteyeceksiniz. Yardım verirken de size verilen çözümleri direk alıp, programınıza yerleştirmek yerine, verilen çözümlerde ki kodların ne işe yaradığını satır satır özümsemelisiniz. Balığı hazır almak yerine, balık tutmayı öğrenmelisiniz. Başlangıç olarakta size prosedürleri ve veri tiplerini, kullanım amaçlarını iyice araştırmanızı öneririm. Özellikle bu tarz veri işleme programlarında database çok önemli olacaktır. Excel aslında başlı başına bir database ama aynı excel dosyasını hem program, hem de database olarak kullanmaya çalışırsanız, verileriniz şiştikçe size büyük dezavantaj olarak geri dönecektir. Excel harici database kullanma konusunda henüz benim denemelerim olmadı ama en kısa zamanda bu konuları detaylıca inceleyeceğim. Zira benim hemen her yazmak istediğim Excel scripti, çoğunlukla veri işleme üzerine çalışıyor.

Bunlar benim size vermek istediğim ufak ta olsa naçizane tavsiyelerdir. Umarım ukalalık olarak algılamazsınız. Hayırlı günler.
Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Yeni Başlamış

Meslek: Serbest

Bulunduğunuz İl / Semt: İstanbul / Sultangazi

REKLAM
ETA - Excel Konsolide Raporlama
ETA Excel Personel Entegre Raporu

Cevap: Cevap: Malzeme İhtiyaç Planlaması

İleti#7)  bymch » 10 Eyl 2018 09:11

yagmur.yalcindag yazdı:Ürün verilerini veritabanına kaydedersek yapabiliriz,stok verilerini nereden çekecek peki,birza daha detaylı anlatabilmen mümnkün mü acaba? :)

Bu verileri işte veri tabanına nası kayıt edebiliriz onu bilmiyorum. Benim hazırladığım dosyada çok basit bir şekilde hesaplama yapıyor. Örneğin bir araba için 4 lastik 4 jant 2 far vb. gerektiği oranlarını yazdım 5 araba için kaç tane gerekli olduğunu ve bunların toplam malzeme fiyatı hesaplıyor. Ben bunu görsel olarak daha düzgün ve makro olarak yazmak istiyorum. Ekleyebilirsem de buna bir depo takip sistemi yapmak istiyorum. Seçtim araba miktarı kadar düş dediğimde ona ait tüm alt malzemeleri depodan düşmesi gerekiyor.

l3oomerangg yazdı:Ekli olarak gönderdiğiniz dosyayı 2 kere indirip denememe rağmen hata verdi. Muhtemelen dosya bozuk veya bende bir sorun var. RAR dosyanızı kontrol ederek ve dosya isminde Türkçe karakter kullanmadan tekrar upload ederseniz örnek dosyayı inceleme şansım olabilir.

Bende Excel VBA yı yeni yeni öğrenen biri olarak, eğer istediğiniz çok detaylı bir program değilse, elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Eğer siz bu programı kendiniz yazmak istiyorsanız, öncelikle ne yapmak istediğinizi kafanızda iyice şekillendirmeli ve şekillendirdiğiniz bu çalışmayı adım adım uygulamaya koymalısınız. Tabii bunun için bence programlama temellerini az çok bilmekte fayda var. Önce Excel VBA ile ilgili makaleleri okumalı, kodlama yapısını anlamaya çalışmalı, daha sonra böyle bir program yazmaya geçmelisiniz. Çünkü her adımda takılacağınız noktalar olacak ve takıldığınız noktalarda tek tek yardım isteyeceksiniz. Yardım verirken de size verilen çözümleri direk alıp, programınıza yerleştirmek yerine, verilen çözümlerde ki kodların ne işe yaradığını satır satır özümsemelisiniz. Balığı hazır almak yerine, balık tutmayı öğrenmelisiniz. Başlangıç olarakta size prosedürleri ve veri tiplerini, kullanım amaçlarını iyice araştırmanızı öneririm. Özellikle bu tarz veri işleme programlarında database çok önemli olacaktır. Excel aslında başlı başına bir database ama aynı excel dosyasını hem program, hem de database olarak kullanmaya çalışırsanız, verileriniz şiştikçe size büyük dezavantaj olarak geri dönecektir. Excel harici database kullanma konusunda henüz benim denemelerim olmadı ama en kısa zamanda bu konuları detaylıca inceleyeceğim. Zira benim hemen her yazmak istediğim Excel scripti, çoğunlukla veri işleme üzerine çalışıyor.

Bunlar benim size vermek istediğim ufak ta olsa naçizane tavsiyelerdir. Umarım ukalalık olarak algılamazsınız. Hayırlı günler.

Örnek dosyayı yeniden upload ettim. Öncelikle tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Bende sizinle aynı fikirdeyim fakat kafamdakini tasarlamama rağmen excel bilgilerim sınırlı olduğu için tam olarak kafamdakini yapamıyorum. Şuan elimdeki dosya ile ürün ağacında hesaplamalar yapıp malzeme maliyeti toplamını bulabiliyorum. Bu kısım belli ihtiyaçlarımı karşılıyor tam hepsini değil. Bende hem görsel hemde daha işlevsel bir program yazmak istiyorum ama gerekli kodları yada ne yapacağımı tam bulamadım. O yüzden sizlerden bu konuda yardım bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
bymch

İleti#8)  bymch » 10 Eyl 2018 11:10

Birde stok için şöyle bir sıkıntı bulunmakta farklı ürünlerin ürün ağaçlarında aynı malzeme bulunuyor. Stok takibi yapmak çok zor değil bildiğim kadarıyla fakat farklı ürünlerde aynı malzemeler olduğu için hepsinin stok düşümü yada eklenmesi nasıl yapılır bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı
bymch

İleti#9)  l3oomerangg » 10 Eyl 2018 13:49

Maalesef ben gene açamadım dosyayı. Hata mesajı alıyorum. Tekrar sıkıştırma işlemi yaptınız mı yoksa mevcut dosyanın sadece ismini mi değiştirdiniz acaba ? Ayrıca "ı" da Türkçe karakterdir. Hoş gerçi sorunun Türkçe karakter sorunu olduğunu düşünmüyorum ama her ihtimali değerlendirmek gerek. indiren başka arkadaşlardan dosyayı açabilen var mı acaba ? Sorun bende ise arkadaşı boşuna uğraştırmayayım.
Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Yeni Başlamış

İleti#10)  l3oomerangg » 10 Eyl 2018 14:01

Bu arada linkte ki konu işinize yarayabilir. viewtopic.php?f=20&t=18664
Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Yeni Başlamış

İleti#11)  bymch » 10 Eyl 2018 16:28

Tekrar ekledim bir bakabilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
bymch

İleti#12)  l3oomerangg » 10 Eyl 2018 16:31

bymch yazdı:Tekrar ekledim bir bakabilir misiniz?

Maalesef sanırım bende sorun var, zira hiçbir şekilde eklediğiniz dosya açılmıyor. Başkalarından da ses çıkmadığına göre sorun bende. Siz bir önce ki mesajda verdiğim konuyu bir inceleyin. Orada bahsedilen çalışma işinize yarayabilir. En azından çalışmanıza bir örnek teşkil edebilir.
Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Yeni Başlamış

İleti#13)  bymch » 10 Eyl 2018 20:46

Winrar dosyası mı açılmıyor yoksa excel dosyası mı? Ona göre farklı formatta ekleyim olmazsa.
Kullanıcı avatarı
bymch

İleti#14)  l3oomerangg » 10 Eyl 2018 21:21

Winrar dosyayı açmıyor. Verdiği hatanın tercümesi "Bu dosyanın formatı tanınmıyor veya bozuk"
Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Yeni Başlamış

İleti#15)  AhmetRasim » 10 Eyl 2018 21:33

Merhabalar Sn. l3oomerangg ;
Sn. bymch 'nin paylaşmış olduğu Winrar dosyası açılmaktadır.
Kullandığınız Winrar sürümünü güncellemeniz, sorunu çözecektir.
Saygılarımla, iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
AhmetRasim
Site Dostu

Adı Soyadı:Ahmet Rasim

İleti#16)  l3oomerangg » 10 Eyl 2018 21:37

AhmetRasim yazdı:Merhabalar Sn. l3oomerangg ;
Sn. bymch 'nin paylaşmış olduğu Winrar dosyası açılmaktadır.
Kullandığınız Winrar sürümünü güncellemeniz, sorunu çözecektir.
Saygılarımla, iyi çalışmalar.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için Ahmet bey. Sorun bendeymiş demek ki. Teşekkürler, iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Yeni Başlamış

İleti#17)  AhmetRasim » 10 Eyl 2018 21:38

Rica ederim, iyi çalışmalar. --)(
Kullanıcı avatarı
AhmetRasim
Site Dostu

Adı Soyadı:Ahmet Rasim

İleti#18)  bymch » 13 Eyl 2018 14:29

l3oomerangg yazdı:Bu arada linkte ki konu işinize yarayabilir. http://www.excelvba.net/viewtopic.php?f=20&t=18664

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.Bu program mantığında fakat bu program çok eksik kalmış. Birde tam kullanmasını bilemedim şahsen tam çalıştıramadım yani. Benim atmış olduğum dosyaya bakma şansınız oldu mu?
Kullanıcı avatarı
bymch

Cevap: Cevap: Cevap: Malzeme İhtiyaç Planlaması

İleti#19)  l3oomerangg » 13 Eyl 2018 16:51

bymch yazdı:
l3oomerangg yazdı:Bu arada linkte ki konu işinize yarayabilir. viewtopic.php?f=20&t=18664

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.Bu program mantığında fakat bu program çok eksik kalmış. Birde tam kullanmasını bilemedim şahsen tam çalıştıramadım yani. Benim atmış olduğum dosyaya bakma şansınız oldu mu?

Rica ederim ama size çok fazla yardımcı olamadığım için kusura bakmayın. Farkındayım ki verdiğim linkte ki çalışma henüz ham sayılabilecek bir çalışma idi. Ama başlangıç olarak hem fikir vermesi, hem de kod yapısını incelemeniz açısından yardımcı olacağını düşünmüştüm. İşin aslı şu ki; böyle bir çalışmayı iki satır kod yazarak bitiremezsiniz. Neredeyse paket bir programın stok modülü gibi bir çalışma olmalı bu. Şöyle bir bakalım;

• Bütün hammaddeler için stok kartı oluşturulacak.
  • Stok takibi için stok hareketleri işlenmesi gerekiyor ki ilerde programın şişip yavaşlamaması için dış veri kaynağı kullanmak gerekeceğini düşünüyorum. (Şu an ben dış veri kaynağına veri yazma ve alma konusunda sıfırım)
  • Yarı Mamül ve Mamüller için stok kartları ve reçeteler tanımlanacak.
  • Öncelikle arayüz olarak bir ana UserForm oluşturulacak, daha sonra alt menüler için userformlar oluşturulacak.
  • Raporlama ekranı oluşturulacak.
  • Oluşturulacak bütün birimler birbirine entegre edilecek.

Bu tarz bir çalışmayı ileri de yapmayı düşünüyorum ama kısa vadede ben bu çalışmaya giremem, elimde kendi yarım projelerim var. Zaten 15 gün kadar forumda pek aktif olmayacağım.

Belki de ben olayı çok büyütüyorumdur. Biraz fazla detaycıyımdır, kusura bakmayın. Ama dediğim gibi böyle bir çalışmaya başlamak için kodlamayı birazcık öğrenmeniz gerekiyor. Mesela en azından link verdiğim çalışmanın kod yapısını anlayabilecek kapasiteye gelmeniz gerekiyor ki, böyle bir program yazabilesiniz.

Belli olmaz belki başka arkadaşlar sizin için böyle bir çalışmayı kısa sürede hazırlayabilirler. Ama şu an için ben fazla yardımcı olamayacağım kusura bakmayın.

Hayırlı günleriniz olsun...
Kullanıcı avatarı
l3oomerangg
Yeni Başlamış

Cevap: Cevap: Cevap: Cevap: Malzeme İhtiyaç Planlaması

İleti#20)  bymch » 14 Eyl 2018 15:14

l3oomerangg yazdı:
bymch yazdı:
l3oomerangg yazdı:Bu arada linkte ki konu işinize yarayabilir. http://www.excelvba.net/viewtopic.php?f=20&t=18664

Rica ederim ama size çok fazla yardımcı olamadığım için kusura bakmayın. Farkındayım ki verdiğim linkte ki çalışma henüz ham sayılabilecek bir çalışma idi. Ama başlangıç olarak hem fikir vermesi, hem de kod yapısını incelemeniz açısından yardımcı olacağını düşünmüştüm. İşin aslı şu ki; böyle bir çalışmayı iki satır kod yazarak bitiremezsiniz. Neredeyse paket bir programın stok modülü gibi bir çalışma olmalı bu. Şöyle bir bakalım;

• Bütün hammaddeler için stok kartı oluşturulacak.
  • Stok takibi için stok hareketleri işlenmesi gerekiyor ki ilerde programın şişip yavaşlamaması için dış veri kaynağı kullanmak gerekeceğini düşünüyorum. (Şu an ben dış veri kaynağına veri yazma ve alma konusunda sıfırım)
  • Yarı Mamül ve Mamüller için stok kartları ve reçeteler tanımlanacak.
  • Öncelikle arayüz olarak bir ana UserForm oluşturulacak, daha sonra alt menüler için userformlar oluşturulacak.
  • Raporlama ekranı oluşturulacak.
  • Oluşturulacak bütün birimler birbirine entegre edilecek.

Bu tarz bir çalışmayı ileri de yapmayı düşünüyorum ama kısa vadede ben bu çalışmaya giremem, elimde kendi yarım projelerim var. Zaten 15 gün kadar forumda pek aktif olmayacağım.

Belki de ben olayı çok büyütüyorumdur. Biraz fazla detaycıyımdır, kusura bakmayın. Ama dediğim gibi böyle bir çalışmaya başlamak için kodlamayı birazcık öğrenmeniz gerekiyor. Mesela en azından link verdiğim çalışmanın kod yapısını anlayabilecek kapasiteye gelmeniz gerekiyor ki, böyle bir program yazabilesiniz.

Belli olmaz belki başka arkadaşlar sizin için böyle bir çalışmayı kısa sürede hazırlayabilirler. Ama şu an için ben fazla yardımcı olamayacağım kusura bakmayın.

Hayırlı günleriniz olsun...

Bahsettiğim program tamda sizin bahsettiğiniz gibi bir program işte. Ama dediğiniz gibi tamamen birinden beklemek yerine öğrenmem lazım baya. Hemde o derece bir program için iyi bir şekilde öğrenmem lazım. Benimde çok fazla vaktim olmadığından fazla bakamıyorum. Gene de beni bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Size de hayırlı günler..
Kullanıcı avatarı
bymch

Forum Genel Makro Soruları

Online Kullanıcılar

Bu forumu görüntüleyenler: AhrefsBot, Google [Bot], Yektak ve 3 misafir

Bumerang - Yazarkafe