Excel çalıştırma ve kayıt hatası nasıl düzeltilecek yardımı

VBA Makrolar ile ilgili sormak istedikleriniz, yapmak istedikleriniz hakkında yardım alabileceğiniz bölümdür.

Excel çalıştırma ve kayıt hatası nasıl düzeltilecek yardımı

İleti#1)  asım5460 » 22 May 2019 15:03

Merhaba arkadaşlar
Ben sizlerin yardımı ve kendi uğraşımla ve sizlerin buradaki çalışmalarınızdan faydalanarak bir metraj yapmak için makro ile çalışan ve Excel dosyasında sayfalardan oluşan bir metraj yapma proğramı yapmaya çalışıyorum.Bu konuda sizlerden aldığım yardımlar içinde çok teşekkür ederim.
Ama bu yaptığım Excel çalışmasında bazı makro hataları ve yanlışlıkları bilmeden yaptığımdan proğramı çalıştırdığımda bazan kitleme zorlanma ve dosya kaydetmede hata bildirimi ve kurtarma dosyaları çıkıyor. Uğraşmama rağmen bunları düzeltemedim.Ayrıca makrolar çok yavaş çalışıyor hızlandırmak için çare bulamadım. Bunların çalışmasını hızlandırma imkanı varmı .Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Yapmaya çalıştığım Excel dosyasına ait çıkan hataları aşşağıda sıra halinde listeledim ve ayrıca dosyayı rar la sıkıştırarak ekledim şimdiden bana bu konuda yardım edecek bütün arkadaşlarada çok teşekkür ederim.
Herkeze saygı ve selamlarımı sunarım.

Açıklamalar
Dosya çalıştırma bilgilei
MET_DOS sabit silinmeyen sayfa, diğer poz sayfaları burdan kopyalanıyor.Diğer pozlardanda kopyalanabiliyor.
Poz sayfaları poz sille siline biliyor. Sadece yeşil boyalı ve sarı boyalı üç sayfa silnmiyecek sabit kalacak.
Mavi boyalı poz sayfaları satır olarak sayfa ekleyle artırılıp veya sayfa sil le siline biliyor.
Hatalar

Bu butonlar çalıştırıldığında axcell dosyasında hatalı işlem olduğuna dair bir bildiri çıkıyor ve dosya kitleniyor. Yeniden excel dosyası başlatılarak hata kurtarma oluşumu ortaya çıkıyor. Bu işlemi nasıl gidere biliriz. Ben uğraştım ama düzeltemedim. Hatanın neden kaynaklandığını veya oluştuğunu bulamadım.

Makroların çalışmalarını otomatik nasıl hızlandıra biliriz.
Not: Bunları dosyanın içerisinde MET_DOS sayfasınada ekledim.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
asım5460
Yeni Başlamış

Meslek: İnş müh.

Bulunduğunuz İl / Semt: Kayseri/Kocasinan

Cevap: Excel çalıştırma ve kayıt hatası nasıl düzeltilecek y

İleti#2)  hemso41 » 24 May 2019 14:37

Yardımcı sütun kullanmadan imkansız.Başka yolu yok malesef.
Kullanıcı avatarı
hemso41
Siteye Alışmış

Meslek: BİLGİ İŞLEM

Bulunduğunuz İl / Semt: izmir/karşıyaka

İleti#3)  asım5460 » 24 May 2019 17:41

hemso 41
"Yardımcı sütun kullanmadan imkansız.Başka yolu yok malesef. " Cevabınızı daha açık bir şekilde açıklarsanız sevinirim. yardımcı sutun u nasıl kullanacağım anlamadım.İlginize şimdiden teşekkür ederim.Selamlar.
Kullanıcı avatarı
asım5460
Yeni Başlamış

İleti#4)  Feyzullah » 24 May 2019 22:24

Asım bey; bahsettiğiniz makronun yapacağı işlemi manuel yaptığınızda aynı hatayı alacaksınız yani MET_DOS sayfasından bir tane kopya oluşturun manuel aynı hatayı yaptığını göreceksiniz ve ayrıca kodlarınız da sıkıntı göremedim. Bir deneme yaptım şöyle boş bir excel dosyası oluşturdum gerekli makroları ve sayfalarını bu dosyaya aktardım normal çalıştı isterseniz sizde bir deneyin.
Kullanıcı avatarı
Feyzullah
Site Dostu

Adı Soyadı:mete han

Bulunduğunuz İl / Semt: OSMANİYE

REKLAM
Excel Logo XML Oluşturucu
Logo Object Designer ile Uyarlama

İleti#5)  asım5460 » 27 May 2019 01:54

Metehan 8001
Excel dosyasında bahsetmiş olduğunuz işlemi yaptım dediğiniz gibi çalıştı.
Peki makroların çalışması çok sayfalı işlemlerde sayfa kopyalama ve silmede bayağı bir zaman çalıştıkdan sonra sonuçlanıyor.Yani uzun birsüre bekliyor. Bu makroları hızlandırmanın bir yolu yokmu.
Sizlere göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederim.Selamlar ve hayırlı ramazanlar.
Kullanıcı avatarı
asım5460
Yeni Başlamış

İleti#6)  Feyzullah » 27 May 2019 02:00

Makro kodlarınızda bir sıkıntı yok zaten hocam. Sayfa oluşturmanın veya kopyalamanın başka hızlı bir kodu yok ben bilerek.
Kullanıcı avatarı
Feyzullah
Site Dostu

Adı Soyadı:mete han

Bulunduğunuz İl / Semt: OSMANİYE

REKLAM
ETA - Excel Konsolide Raporlama
ETA Excel Personel Entegre Raporu

Cevap: Cevap: Excel çalıştırma ve kayıt hatası nasıl düzelti

İleti#7)  asım5460 » 02 Haz 2019 21:11

metehan8001 yazdı:Makro kodlarınızda bir sıkıntı yok zaten hocam. Sayfa oluşturmanın veya kopyalamanın başka hızlı bir kodu yok ben bilerek.

Açıklamanızdan hızlandırmanın olmayacağını anladım. Göstermiş olduğunuz ilgi ve alakaya teşekkür ederim.Sizlere selam ve hayırlı bayramlar dilerim.
Kullanıcı avatarı
asım5460
Yeni Başlamış

Forum Genel Makro Soruları

Online Kullanıcılar

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bumerang - Yazarkafe