[Çözüldü]  Her şey aynı fakat makro doğru çalışmıyor

VBA Makrolar ile ilgili sormak istedikleriniz, yapmak istedikleriniz hakkında yardım alabileceğiniz bölümdür.

Her şey aynı fakat makro doğru çalışmıyor

İleti#1)  cerci07 » 03 Eyl 2019 09:12

Merhaba,
Ekte iki adet dosya bulunmaktadır. Biri makrosu sorunsuz çalışan orjinal örnek1 dosyası.
Diğeri yeni bir dosyaya kopyala yapıştır ile birebir kopyalanan örnek 2 dosyası. Sorun şu; orijinal olan örnek1 dosyasında C sütununa çift tıkladığında açılan formda aşağı ok'a basınca direkt ürün listesinde hareket ediyor. Fakat örnek2 de cursor TextBox1de kalıyor.
Her şey birebir aynı olduğu halde neden böyle olduğunu çözemedim. Umarım anlatabilmişimdir, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
cerci07
Yeni Başlamış

Meslek: işçi

Bulunduğunuz İl / Semt: antalya

Cevap: Her şey aynı fakat makro doğru çalışmıyor

İleti#2)  erseldemirel2 » 08 Eyl 2019 19:06

Userform nesneleri kopyalanır. Ancak tabindex bilgisi kopyalanmaz. Properties den düzeltiniz. Örnek 1 ile Örnek 2 deki textbox1 in tabindex değerleri farklıydı. Aynı yapınca düzeldi
www.erseldemirel.com.tr

Ankara
Kullanıcı avatarı
erseldemirel2
Siteye Alışmış

Meslek: işsiz

Bulunduğunuz İl / Semt: Ankara / Çankaya

İleti#3)  cerci07 » 10 Eyl 2019 08:15

Ersel Bey maalesef düzelmemiş. tabindex değerleri aynı olsa da sorun devam ediyor. Sorunu tam olarak anlatabilmem için şöyle diyeyim, her iki dosyada da C10 hücresine A yazıp enter dediğimizde liste açılıyor. örnek1 de liste açıldıktan sonra aşağı ok tuşuna basınca listedeki ürünler arasında hareket ediyor. Örnek2 de Textboxta kalıyor. ya Tab tuşu ile yada mouse ile aşağı liste kısmına gelmemiz gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
cerci07
Yeni Başlamış

Cevap: Cevap: Her şey aynı fakat makro doğru çalışmıyor

İleti#4)  erseldemirel2 » 10 Eyl 2019 13:10

cerci07 yazdı:Ersel Bey maalesef düzelmemiş. tabindex değerleri aynı olsa da sorun devam ediyor. Sorunu tam olarak anlatabilmem için şöyle diyeyim, her iki dosyada da C10 hücresine A yazıp enter dediğimizde liste açılıyor. örnek1 de liste açıldıktan sonra aşağı ok tuşuna basınca listedeki ürünler arasında hareket ediyor. Örnek2 de Textboxta kalıyor. ya Tab tuşu ile yada mouse ile aşağı liste kısmına gelmemiz gerekiyor.

Örnek2 deki formdaki "Listbox1" in "tabindex" ini "0" yapın bende düzeldi
www.erseldemirel.com.tr

Ankara
Kullanıcı avatarı
erseldemirel2
Siteye Alışmış

REKLAM
Excel Logo XML Oluşturucu
Logo Object Designer ile Uyarlama

Cevap: Cevap: Cevap: Her şey aynı fakat makro doğru çalışmıy

İleti#5)  cerci07 » 10 Eyl 2019 15:15

erseldemirel2 yazdı:
cerci07 yazdı:Ersel Bey maalesef düzelmemiş. tabindex değerleri aynı olsa da sorun devam ediyor. Sorunu tam olarak anlatabilmem için şöyle diyeyim, her iki dosyada da C10 hücresine A yazıp enter dediğimizde liste açılıyor. örnek1 de liste açıldıktan sonra aşağı ok tuşuna basınca listedeki ürünler arasında hareket ediyor. Örnek2 de Textboxta kalıyor. ya Tab tuşu ile yada mouse ile aşağı liste kısmına gelmemiz gerekiyor.

ilk eklemiş olduğum dosyada zaten örnek2 nin tabindex değeri 0 dı. 1 olarak değiştirsem de değişen bir şey olmuyor. Sizin eklemiş olduğunuz dosyadaki örnek2 de doğru olarak çalışmıyor. örnek2 üzerinde değiliklik yapıp yeniden ekleyebilirseniz kontrol yapıp sorunu belki anlayabiliriz.
Kullanıcı avatarı
cerci07
Yeni Başlamış

Cevap: Cevap: Cevap: Cevap: Her şey aynı fakat makro doğru ç

İleti#6)  erseldemirel2 » 10 Eyl 2019 22:40

cerci07 yazdı:
erseldemirel2 yazdı:

ilk eklemiş olduğum dosyada zaten örnek2 nin tabindex değeri 0 dı. 1 olarak değiştirsem de değişen bir şey olmuyor. Sizin eklemiş olduğunuz dosyadaki örnek2 de doğru olarak çalışmıyor. örnek2 üzerinde değiliklik yapıp yeniden ekleyebilirseniz kontrol yapıp sorunu belki anlayabiliriz.

Ekledim
www.erseldemirel.com.tr

Ankara
Kullanıcı avatarı
erseldemirel2
Siteye Alışmış

REKLAM
ETA - Excel Konsolide Raporlama
ETA Excel Personel Entegre Raporu

İleti#7)  cerci07 » 11 Eyl 2019 07:14

Gönderdiğiniz dosyadaki Örnek2 de sorun yok sorunsuz çalışıyor. Bende aynısını yapıyorum tabindexi 1 yapıyorum olmuyor. tabindexi 1 yapmanın dışında başka bir şey yapmıyoruz değil mi?
Kullanıcı avatarı
cerci07
Yeni Başlamış

Cevap: Cevap: Her şey aynı fakat makro doğru çalışmıyor

İleti#8)  erseldemirel2 » 11 Eyl 2019 09:30

cerci07 yazdı:Gönderdiğiniz dosyadaki Örnek2 de sorun yok sorunsuz çalışıyor. Bende aynısını yapıyorum tabindexi 1 yapıyorum olmuyor. tabindexi 1 yapmanın dışında başka bir şey yapmıyoruz değil mi?

Örnek 2 de listbox1 tabindex 0 yaptım okadar yeterli oldu
www.erseldemirel.com.tr

Ankara
Kullanıcı avatarı
erseldemirel2
Siteye Alışmış

İleti#9)  cerci07 » 11 Eyl 2019 09:40

Bende 4 yaptım oldu. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Hayırlı günler.
Kullanıcı avatarı
cerci07
Yeni Başlamış

Forum Genel Makro Soruları

Online Kullanıcılar

Bu forumu görüntüleyenler: AhrefsBot, Yandex[Bot] ve 1 misafir

Bumerang - Yazarkafe