[Yardım]  Proje Yardım

VBA Makrolar ile ilgili sormak istedikleriniz, yapmak istedikleriniz hakkında yardım alabileceğiniz bölümdür.

Proje Yardım

İleti#1)  oguzcanuz » 19 May 2020 23:56

merhabalar,

üniversite öğrencisiyim ve bir konuda yardıma ihtiyacım var.
Projem bu. Birim Değer x Kullanılan Değer = Kullanılma Değeri,
Kümülatif Toplam'sa solundaki sütundan toplaya toplaya aşağıya iniyor. Örneğin(45000+22500) = 67500 alt satırına geliyor.
Kümülatif Yüzde ise en alttaki %100 olmak üzere sayıların o sayıya göre yüzdesi.
Yapamadığım kısım şu : Hocamız,Kullanılma Değerine göre sıralama yapılsın istiyor. Büyükten küçüğe. Fakat bunu isterken şunu da istiyor, Birim Değer ya da Kullanılan Değer'de bir değişiklik yaptığında Kullanılma Değeri değişiyor(çünkü birim değer x kullanılan ünite = kullanılma değeri) ve bu değişim de dinamik olarak sıralamada da değişsin istiyor. Bunun için makro bilmek gerekiyormuş fakat bunu ben yapamadım. Eğer yardımcı olabilecek varsa lütfen konuya yazsın, dosyayı yollarım. Çok teşekkürler
Resim
Kullanıcı avatarı
oguzcanuz

Meslek: Öğrenci

Bulunduğunuz İl / Semt: İstanbul

Cevap: Proje Yardım

İleti#2)  KarıncaZ » 20 May 2020 00:59

Merhaba.

Örnek dosyanızı ekler misiniz. Hangi Hücrelerde veri hangi hücrelerde formül olduğuna bakmamız lazım.
D Sütunundan sonra ki başlıklarda formül varsa ;
Kod: Tümünü seç
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
Sheets("Sayfa1").Range("A2:D65536").Sort key1:=Range("D2"), ORDER1:=xlDescending

'// Küçükten Büyüğe Sıralama İçin
'Sheets("Sayfa1").Range("A2:D65536").Sort key1:=Range("D2"), ORDER1:=xlAscending
MsgBox "Sıralama Yapıldı"
End Sub

Kodu işinizi görecektir. Diğer başlıklarda formüller kendiliğinden hesaplanacaktır. Sayfa ismini kendi çalışmanıza göre değiştirmeyi unutmayın.

Esenlikler dilerim. iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
KarıncaZ
Siteye Alışmış

Adı Soyadı:Zülfü YORULMAZ
Meslek: SMMM

Bulunduğunuz İl / Semt: KOCAELİ/DERİNCE

Cevap: Cevap: Proje Yardım

İleti#3)  oguzcanuz » 20 May 2020 01:11

KarıncaZ yazdı:Merhaba.

Örnek dosyanızı ekler misiniz. Hangi Hücrelerde veri hangi hücrelerde formül olduğuna bakmamız lazım.
D Sütunundan sonra ki başlıklarda formül varsa ;
Kod: Tümünü seç
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
Sheets("Sayfa1").Range("A2:D65536").Sort key1:=Range("D2"), ORDER1:=xlDescending

'// Küçükten Büyüğe Sıralama İçin
'Sheets("Sayfa1").Range("A2:D65536").Sort key1:=Range("D2"), ORDER1:=xlAscending
MsgBox "Sıralama Yapıldı"
End Sub

Kodu işinizi görecektir. Diğer başlıklarda formüller kendiliğinden hesaplanacaktır. Sayfa ismini kendi çalışmanıza göre değiştirmeyi unutmayın.

Bu kodları nereye yazacağım hakkında hiçbir fikrim yok. Size excel dosyasını buradan yollasam yardımcı olur musunuz? buna ihtiyacım var
Kullanıcı avatarı
oguzcanuz

İleti#4)  KarıncaZ » 20 May 2020 01:16

Merhaba,

Dosyanızı gönderin, sahurdan sonra ekleyip gönderirim.

Kendiniz de Makro kısmını açıp sıralama yapmasını istediğiniz sayfaya yapıştıra bilirsiniz. Sayfa1 ismini sizin sayfa isminizle değiştirmeyi unutmayın ama. Olmazsa da dediğim gibi ekleyin siz yapıp gönderirim.

Selamlar.
Kullanıcı avatarı
KarıncaZ
Siteye Alışmış

REKLAM
Excel Logo XML Oluşturucu
Logo Object Designer ile Uyarlama

İleti#5)  oguzcanuz » 20 May 2020 01:18

Çok teşekkür ederim. Dosyayı yolladım
ureti (2).rar
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
oguzcanuz

İleti#6)  KarıncaZ » 20 May 2020 03:08

Merhaba

Dosyanız ektedir. Exceli xls uzantılı olarak farklı kaydettim. Sizin gönderdiğiniz formatta makrolar çalışmaz. Makroların çalışabilmesi için Office 2013 ve üzeri sürümlerde Makro içerebilen Excel Çalışma Kitabı , Excel 97-2003 Çalışma kitabı olarak yada Excel İkili Çalışma Kitabı şeklinden kaydetmeniz gerekiyor.

Makro sadece B2 ile C13 arasındaki herhangi bir hücre değiştirilince çalışır ve D sütunu yani Kullanılma Değeri başlığına göre Büyükten Küçüğe sıralanır.

Not :
1-) D14 deki formülünüz tüm verileri içermiyordu toplam formülünü de düzelttim.
2-) Kümülatif % için yazmış olduğunuz formülün doğruluğundan emin misiniz. Ben başka bir hücreye bence olması gereken formülü yazdım, kendi formülünüz den eminseniz benimkini silebilirsiniz.

Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.

" Ey ALLAH 'ım Sen Affedicisin, Affetmeyi Seversin, bizleri de Affet." Bu Mübarek gecenin feyiz ve bereketinden hakkıyla istifade edebilen kullarından eyle bizleri. ( Amin )
Kullanıcı avatarı
KarıncaZ
Siteye Alışmış

REKLAM
ETA - Excel Konsolide Raporlama
ETA Excel Personel Entegre Raporu

İleti#7)  oguzcanuz » 20 May 2020 03:15

KarıncaZ yazdı:Merhaba

Dosyanız ektedir. Exceli xls uzantılı olarak farklı kaydettim. Sizin gönderdiğiniz formatta makrolar çalışmaz. Makroların çalışabilmesi için Office 2013 ve üzeri sürümlerde Makro içerebilen Excel Çalışma Kitabı , Excel 97-2003 Çalışma kitabı olarak yada Excel İkili Çalışma Kitabı şeklinden kaydetmeniz gerekiyor.

Makro sadece B2 ile C13 arasındaki herhangi bir hücre değiştirilince çalışır ve D sütunu yani Kullanılma Değeri başlığına göre Büyükten Küçüğe sıralanır.

Not :
1-) D14 deki formülünüz tüm verileri içermiyordu toplam formülünü de düzelttim.
2-) Kümülatif % için yazmış olduğunuz formülün doğruluğundan emin misiniz. Ben başka bir hücreye bence olması gereken formülü yazdım, kendi formülünüz den eminseniz benimkini silebilirsiniz.

Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.

" Ey ALLAH 'ım Sen Affedicisin, Affetmeyi Seversin, bizleri de Affet." Bu Mübarek gecenin feyiz ve bereketinden hakkıyla istifade edebilen kullarından eyle bizleri. ( Amin )

Allah razı olsun. Rabb'im bu Kadir Gecesi'nde, etmiş olduğunuz duaları hayırlı ise kabul etsin inşAllah
Kullanıcı avatarı
oguzcanuz

İleti#8)  KarıncaZ » 20 May 2020 03:18

Amin. Ecmain.
Kullanıcı avatarı
KarıncaZ
Siteye Alışmış

İleti#9)  oguzcanuz » 20 May 2020 03:22

KarıncaZ yazdı:Amin. Ecmain.

Hocam son olarak sizin yazdığınız kümülatif doğru, yaptığınızı tabloda olduğu yere taşıdığımda bozulma oluyor. Orası için tekrar yardımcı olma şansınız var mıdır?
Kullanıcı avatarı
oguzcanuz

İleti#10)  KarıncaZ » 20 May 2020 03:32

Merhaba

Sınıf Sütunu için koşulları yazar mısın. O formülde 80,95,100 gibi değerler var. Benim formülüm doğru ise buradaki değerlerinde yüzdesel ifade edilmesi gerekiyor yada benim formülü 100 ile çarpmak gerekiyor.

Kümülatif % başlığı Kullanılma Değeri nin Tüm toplam yeni D14 deki değer içindeki payı şeklinde benim formülüm hesaplıyor.

Sınıf başlığının da tam koşullarını yazarsan ona göre tüm formülleri kontrol ederek geri dönüş yapayım.
Kullanıcı avatarı
KarıncaZ
Siteye Alışmış

İleti#11)  oguzcanuz » 20 May 2020 03:36

[quote="KarıncaZ"]Merhaba

Sınıf Sütunu için koşulları yazar mısın. O formülde 80,95,100 gibi değerler var. Benim formülüm doğru ise buradaki değerlerinde yüzdesel ifade edilmesi gerekiyor yada benim formülü 100 ile çarpmak gerekiyor.

Kümülatif % başlığı Kullanılma Değeri nin Tüm toplam yeni D14 deki değer içindeki payı şeklinde benim formülüm hesaplıyor.
Eğer sütun <=80 ise A ; <=95 ise B; <=100 ise C
Kullanıcı avatarı
oguzcanuz

İleti#12)  KarıncaZ » 20 May 2020 03:50

Merhaba

Dosyanız ektedir.

Yanlış anlaşılma olmaması için;
1-) Kümülatif Toplam = Kullanılma Değerlerinin Toplamı. Her satırda bir öncekini topluyor.

2-) Kümülatif % = Kullanılma Değeri nin Toplam Kümülatif içindeki payı. ( Çarpı 100 )

3-) Sınıf = Kümülatif % değeri 80 nin altında ise A, 80 ile 95 arasında ise B, 95 ten büyükse C

Tüm hesaplamalar yukarıdaki şekilde yapılmış olarak dosyanız ektedir.

Kullanıcı avatarı
KarıncaZ
Siteye Alışmış

İleti#13)  oguzcanuz » 20 May 2020 03:53

KarıncaZ yazdı:Merhaba

Dosyanız ektedir.

Yanlış anlaşılma olmaması için;
1-) Kümülatif Toplam = Kullanılma Değerlerinin Toplamı. Her satırda bir öncekini topluyor.

2-) Kümülatif % = Kullanılma Değeri nin Toplam Kümülatif içindeki payı. ( Çarpı 100 )

3-) Sınıf = Kümülatif % değeri 80 nin altında ise A, 80 ile 95 arasında ise B, 95 ten büyükse C

Tüm hesaplamalar yukarıdaki şekilde yapılmış olarak dosyanız ektedir.

Çok sağ olun.
Kullanıcı avatarı
oguzcanuz

Forum Genel Makro Soruları

Online Kullanıcılar

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot], OmerFaruk72 ve 3 misafir

Bumerang - Yazarkafe