[Yardım]  Kod ile Element eklemek

VBA Makrolar ile ilgili sormak istedikleriniz, yapmak istedikleriniz hakkında yardım alabileceğiniz bölümdür.

Kod ile Element eklemek

İleti#1)  kerim6521 » 12 Eyl 2020 11:28

Merhaba Arkadaşlar. userforma Kod ile bir listbox eklemek istiyorum. biraz araştırdım ama bulduklarım kalıcı olmayan bir buton oluşturan kodlar yani formu kapatıp açınca kaybolan butonlar oldu. bunları basit bir şekilde ekleyebileceğim bir kod yokmu yani mesela b1 hücresine değer girilirse o değer adında bir listbox eklesin. c1 hücresine değer girilirse onun içinde ayrı listbox eklesin. bu kısımları ben yapabilirim diye düşünüyorum ihtiyacım olan listbox gibi elementleri kodla nasıl kalıcı bir şekilde ekleyebileceğim. yardımlarınız için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
kerim6521
Yeni Başlamış

Meslek: ziraat mühendisi

Bulunduğunuz İl / Semt: Elazığ

Cevap: Kod ile Element eklemek

İleti#2)  Miraç CAN » 12 Eyl 2020 12:49

Fiziksel olarak eklenmeyen hiç bir obje kalıcı olmaz, ben böyle biliyorum.
Fakat "mış" gibi yapılabilir. Her defasında eklenen/yüklenen objeler şeklinde yordam tasarlanabilir.
Şahsi fikrim, madem kalıcı; Buna ne gerek var?
Bence siz Gizle/Göster özelliklerini inceleyin.
Kullanıcı avatarı
Miraç CAN
Site Dostu

Meslek: Harita/Ölçme

Bulunduğunuz İl / Semt: Amasya & Adana

Cevap: Cevap: Kod ile Element eklemek

İleti#3)  kerim6521 » 12 Eyl 2020 13:34

Miraç CAN yazdı:Fiziksel olarak eklenmeyen hiç bir obje kalıcı olmaz, ben böyle biliyorum.
Fakat "mış" gibi yapılabilir. Her defasında eklenen/yüklenen objeler şeklinde yordam tasarlanabilir.
Şahsi fikrim, madem kalıcı; Buna ne gerek var?
Bence siz Gizle/Göster özelliklerini inceleyin.

cevap verdiğin için eyvallah üstad ama benim listboxlarım bir değişkene bağlı olacak yani halihazırda 4 tane lisbox var ama e sütununa veri girersem 5. listbox oluşsun ve onu userform üzerinden düzenleyebileyim. k sütununa kadar veri girersem mesela 12. listbox u oluştursun istiyorum. senin dediğin olabilir zaten onu koşula bağlı olarak yapabilirim ama benim asıl amacım işimi görsünden ziyade vba ya hakim olmak vb dilini öğrenmeye çalışmak. ben kalıcı olmayan listbox oluştuduğumda mesela bu listbox a çift tıklayınca şu işlem olsun çıkış yapınca bu işlem olsun gibi komut vermek istiyorum ki kalıcı olmayınca fiziksel olarakta oluşmadığı için bu işlemleri yapamıyorum. bunlarında bir yolu vardır elbet biliyorum ama bir dil de bişeyler yapılamadığına en azından alternatifi bile olmayacağına inanmıyorum bu yüzden peşini bırakmak istemiyorum nasıl eklenir diye illaki öğrenmek istiyorum yani amaç işim görülsün değil üstadım farklı bir yöntemin varsada dinlemeye hazırım.
Kullanıcı avatarı
kerim6521
Yeni Başlamış

Meslek: ziraat mühendisi

Bulunduğunuz İl / Semt: Elazığ

İleti#4)  Miraç CAN » 12 Eyl 2020 14:18

Yeni ekleyeceğin ListBox nesnelerine benzersiz isimler verip, o isimlere göre derleyeceğin kodları Class'a yazıp çalışabilirsin.
Kullanıcı avatarı
Miraç CAN
Site Dostu

REKLAM
Excel Logo XML Oluşturucu
Logo Object Designer ile Uyarlama

İleti#5)  Miraç CAN » 12 Eyl 2020 14:27

Mantık olarak başka bir konuda yaptığım örneği inceleyebilirsin.
Orada buton label'lar oluşuyor, ve her butona tıklayınca işlemler yapılıyor.

Sende Formun İnitialize olayında koşullara dayalı, Listbox'ları benzersiz isimlerle eklersin.
Kod olaylarını da Class'a yazarsın, Class kodlarında da benzersiz isimlere göre hangi nesnenin hangi kodları uygulayacağını tayin edebilirsin.

Dinamik Buton ve Label Kontrolleri:
viewtopic.php?f=4&t=35929
Kullanıcı avatarı
Miraç CAN
Site Dostu

Forum Genel Makro Soruları

Online Kullanıcılar

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bumerang - Yazarkafe