Ara Bul Kopyala Yapıştır

VBA Makrolar ile ilgili sormak istedikleriniz, yapmak istedikleriniz hakkında yardım alabileceğiniz bölümdür.

Ara Bul Kopyala Yapıştır

İleti#1)  APAKER » 06 Ekm 2010 18:58

Selam arkadaşlar,
Ürünler bir sayfada müşteriler bir sayfada, satış yaparken barkodunu okuttuğum ürünü ürünler sayfasından bulup, ayrı bir yerde depolamak için bul kopyala ve yapıştır fonksiyonunu kullanıyorum, bu da bilgisayarın yavaş çalışmasına neden oluyor. Ekteki dosyada böyle bir sayfa düzeni hazırladım. Benim amacım bul kopyala yapıştır yapmadan daha hızlı yapılabilecek bir vba kodu yazılabilir mi? Vba şifresi 123 . Barkod numarası yerine elle 13 karakter numara girildiğinde makro çalışıyor, bul kopyala yapıştır işlevini yapıyor. Bu işlevi daha hızlı yapabilecek bir kod üretme imkanı varsa yardımcı olursanız sevinirim. Denemek için bi kaç barkod numarası vereyim 8690372000894 , 9789753933025. Şimdiden teşekkür ederim.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
En son Murat OSMA tarafından, 07 Eyl 2012 14:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Sebep: İlgili başlık altına taşındı..
Kullanıcı avatarı
APAKER

Adı Soyadı:Aytekin ÇINAR
Meslek: Memur

Bulunduğunuz İl / Semt: TUNCELİ

Cevap: Ara bul kopyala yapıştır

İleti#2)  Emrah ÇANAKKALE » 16 Ekm 2010 21:59

Merhaba, kodlarınıza tam uyarlamayacağım ama en iyi ikinci çözüm find fonksiyonunu kullanmanızı öneririm.

Kod: Tümünü seç
Set ara = Sheets("MALLAR").Range("A1:A65536").Find(ComboBox4.Text, , xlValues, xlWhole)
If Not ara Is Nothing Then
satir = Sheets("SAT").Range("a65536").End(3).Row + 1
   ComboBox5 = Sheets("MALLAR").Range("b" & ara.Row).Value
   TextBox2 = Format(Sheets("MALLAR").Range("c" & ara.Row).Value, "##0.00")
   Sheets("SAT").Range("E" & satir).Value = Sheets("MALLAR").Range("a" & ara.Row).Value
   Sheets("SAT").Range("f" & satir).Value = Sheets("MALLAR").Range("b" & ara.Row).Value
   Sheets("SAT").Range("g" & satir).Value = Sheets("MALLAR").Range("c" & ara.Row).Value
Else
MsgBox "Aradıgınız barkod numarası kayıtlarda yok..", , "uyarı"
End If

Çalışmalarınızın hızlanması için copy,paste,select ifadelerinden kaçınmanızı tavsiye ederim.
Umarım çalışmalarınızda faydalı olur. ;)

Bu arada barkodlu satış stok takibi ile ilgili çalışmamda yaralanacagınız kodlar belki vardır bir göz atın.
viewtopic.php?f=38&t=5872
İletilerinizde Türkçemizi koruma ve formumuzun kuralları gereği yazım kurallarına özen gösteriniz. Form kurallarına uymayan sorulara yanıt verilmiyor.

FORUM KURALLARI : viewtopic.php?f=28&t=101

20 . Türkçe yazım kurallarında; cümlede kelimelerin ilk harfi büyük olur, özel isimlerin baş harfi büyük olur, noktadan sonra başlayan her kelimenin baş harfi büyük olur, mesaj içindeki tüm harfler büyük yazılmaz yahut tümü küçük yazılmaz.
Kullanıcı avatarı
Emrah ÇANAKKALE
Site Dostu

Adı Soyadı:Emrah Çanakkale

Bulunduğunuz İl / Semt: Uşak

Ara bul kopyala yapıştır

İleti#3)  APAKER » 29 Ekm 2010 18:42

Emrah bey çok teşükkür ediyorum.
Bahsettiğiniz gibi select, copy, paste olaylarını kullandığımda sistemin yavaşlamasına sebep oluyordu. Birde "ETOPLA" ile yaptığım işlemler var, bunları da çözdüğümde yaptığım çalışmalar daha hızlı çalışacak. Bu tür çalışmalara yeni başladığım için araştırmam gerekiyor ama, açıkcası buna fazla zamanım olmuyor. Bunları yapabildikçe daha çok seviyor ve hevesleniyorum.
Siz gibilere ihtiyacım var.
Elinize sağlık.
Kullanıcı avatarı
APAKER

İleti#4)  Emrah ÇANAKKALE » 29 Ekm 2010 19:21

APAKER yazdı:Emrah bey çok teşükkür ediyorum.
Bahsettiğiniz gibi select, copy, paste olaylarını kullandığımda sistemin yavaşlamasına sebep oluyordu. Birde "ETOPLA" ile yaptığım işlemler var, bunları da çözdüğümde yaptığım çalışmalar daha hızlı çalışacak. Bu tür çalışmalara yeni başladığım için araştırmam gerekiyor ama, açıkcası buna fazla zamanım olmuyor. Bunları yapabildikçe daha çok seviyor ve hevesleniyorum.
Siz gibilere ihtiyacım var.
Elinize sağlık.

Sayfa üzerinde mümkün olduğu kadar (satırlarca ve uzun) formül kullanmaktan kaçının. Kodla istediğiniz her türlü formülü yapabilirsiniz örneğin etopla formülünü altta bir değişkene atadım a2:a65536 aralığında textbox1 deki değeri arıyor b sütunundaki karşılıklarını topluyor. ;)

fed = WorksheetFunction.SumIf(Range("a2:a65536"), TextBox1.Text, Range("b2:b65536"))
MsgBox fed

Kod sayfasında WorksheetFunction yazıp noktaya basınca kullanabileceğiniz fonksiyonlar görünecektir. ;)
İletilerinizde Türkçemizi koruma ve formumuzun kuralları gereği yazım kurallarına özen gösteriniz. Form kurallarına uymayan sorulara yanıt verilmiyor.

FORUM KURALLARI : viewtopic.php?f=28&t=101

20 . Türkçe yazım kurallarında; cümlede kelimelerin ilk harfi büyük olur, özel isimlerin baş harfi büyük olur, noktadan sonra başlayan her kelimenin baş harfi büyük olur, mesaj içindeki tüm harfler büyük yazılmaz yahut tümü küçük yazılmaz.
Kullanıcı avatarı
Emrah ÇANAKKALE
Site Dostu

Adı Soyadı:Emrah Çanakkale

Bulunduğunuz İl / Semt: Uşak

REKLAM
Excel Logo XML Oluşturucu
Logo Object Designer ile Uyarlama

Change olayı.

İleti#5)  APAKER » 01 Kas 2010 20:51

Emrah bey, teşekkür ederim.
Bi konu hakkında arama yaptım ama, konu hakkında yardım bulamadım.
UserForm 'da ComboBox ve TextBox' ların bazılarının içini boşaltmak istiyorum. TextBox1= "" veya ComboBox1="" ... olak yapıyorum ama TextBox ya da ComboBox 'un Change yordamı makrosu çalışıyor. Kısaca bir komutla Change yordamlarını iptal edip, tekrar aktif etme imkanı var mı? Empty ile hepsini boşaltabiliyorum ama bazı TextBox ve ComboBox'larının değerleri yazılı kalması gerekiyor.
Şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
APAKER

İleti#6)  mustilem23 » 06 Eyl 2012 22:58

üstad aynı konuda benimde bir sıkıntım mevcut şöyleki.

bir excel sayfasın da yapılmış makrom var buna ek olaarak bir sayfa daha eklemek istiyorum kod konusun da yardımcı olabilir misiniz .
1 ana verı sayfası a stünun dakı malzeme nosunu kopyalıp bas_01 sayfasın da aynı kodlu malzemeyi bulup adetini kopyalayıp ana veri sayfasın da bulunan bas_01 stünuna yazmasını istiyorum.

kodlarım aşağıdaki gibidir.

Sub bul()
sr = 2
For Each i In Worksheets("tutulması_minumum_stok_değeri").Range("A2:A" & [A65536].End(3).Row)
If i = "" Then Exit Sub
Worksheets("aay02_ambarı").Activate
Set a = Range("A2:A" & [A65536].End(3).Row).Find(i)
If a Is Nothing Then
Worksheets("tutulması_minumum_stok_değeri").Range("E" & sr) = 0
GoTo bura:
End If
Range("A2:A" & [A65536].End(3).Row).Find(i).Activate
Worksheets("tutulması_minumum_stok_değeri").Range("E" & sr) = ActiveCell.Offset(0, 2)
bura:
Worksheets("satın_alma_satırı_(yoldakiler)").Activate
Set a = Range("A2:A" & [A65536].End(3).Row).Find(i)
If a Is Nothing Then
Worksheets("tutulması_minumum_stok_değeri").Range("F" & sr) = 0
GoTo bas:
End If
Range("A2:A" & [A65536].End(3).Row).Find(i).Activate
Worksheets("tutulması_minumum_stok_değeri").Range("F" & sr) = ActiveCell.Offset(0, 2)
bas:
sr = sr + 1
Next
If i = "" Then Exit Sub

GoTo bas:
End Sub
Kullanıcı avatarı
mustilem23
Yeni Başlamış

Adı Soyadı:mustafa dogru

Bulunduğunuz İl / Semt: bursa

REKLAM
ETA - Excel Konsolide Raporlama
ETA Excel Personel Entegre Raporu

Cevap: Ara Bul Kopyala Yapıştır

İleti#7)  natsu05 » 25 Tem 2020 17:49

merhaba arkadaşlar şimdi deneme1 isimli excelden sabit bir kaç hücreyi kopyaladık daha sonra başka bir excel deneme2 de A sütununda (deneme1 de x hücresine yazdığım tarih) tarih eşleşiyorsa eşleştiği sütundan 4 sütün atlasın ve yapıştırsın istiyorum fakat çözemedim olayı yardımlarınız benim için çok değerli yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.
Kullanıcı avatarı
natsu05

Meslek: istatistikçi

Bulunduğunuz İl / Semt: amasya

Forum Genel Makro Soruları

Online Kullanıcılar

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 4 misafir

Bumerang - Yazarkafe