İzin hesaplama

İzin hesaplama

VBA Makrolar ile ilgili sormak istedikleriniz, yapmak istedikleriniz hakkında yardım alabileceğiniz bölümdür.

İzin hesaplama

İleti#1)  necmettin_tok » 08 Şub 2011 15:38

Selamlar,
Ekteki dosyayı makro ile hesaplamak istiyorum. Yani şöyle:
İşlemleri formül olarak değil döngü ile hesaplamak istiyorum. F sütununa özel izinli günleri yazınca A2 ye izin başlangıcı, B2 ya izin gün sayısı yazılınca izin başlangıcını kendi hesaplamalı. Ancak, dosyada anlattığım işleme uygun olarak yapılmalı. İzin başlangıcına gün sayısını ekleyerek hesaplamasın, toplam izin sayısını gün gün başlangıca ekleyerek hafta tatillerini düşmeden hesaplanması gerekiyor. Ben excel sayfasına ordaki bilgileri anlatma kolaylığı açısından ekledim. Aslında sayfada F sütunundaki bilgilerden ve başlangıç tarihi ve gün sayısından ve hafta tatilinden (haftanın günü olarak ta yazılabilir)başka bilgi olmayacak.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
necmettin_tok
Siteye Alışmış

Adı Soyadı: Necmettin TOK
Meslek: Kamu görevlisi

Bulunduğunuz İl / Semt: Ankara

Cevap: İzin hesaplama

İleti#2)  Tarkan VURAL » 17 Şub 2011 00:05

Ben olayı anlayamadım biliyor musunuz ? :)
ExcelVBA.NET' e katkıda bulunmak ister misiniz ? O halde BAĞIŞ butonunu tıklayın...

Kullanıcı avatarı
Tarkan VURAL
Yönetim Kurulu

Adı Soyadı: Tarkan VURAL
Meslek: LUU, Yazılım Geliştirme Müdürü

Bulunduğunuz İl / Semt: İstanbul - Beylikdüzü

REKLAM

Cevap: İzin hesaplama

İleti#3)  necmettin_tok » 18 Şub 2011 07:38

Hemşerim şöyle açıklıyayım.
İzin hesabedilirken başlangıç gününe kaç gün izin kullanacağımızı ekleyelim. İşte istediğim sonuç bu bitiş gününü elde etmek. Ama bazı kriterler işçi statüsünde çalışan arkadaşların sözleşmesinden kaynaklı olarak işi zorlaştırıyor.
1-İzin süresince aylık hafta tatili izne ekleniyor. Bu hafta tatili haftanın 7 günü değişebilir. Mesela kişinin izni bu ay pazartesi bir dahaki ay çarşamba olabilir. Ancak biz izin süresince bir hafta tatili gününü baz alırız. Yani pazar demişsek izin sonuna kadar pazar. Şimdi 45 gün izin kullanan birisi 6 hafta tatili hakederse bunu ekleyince bir hafta tatili hakedebilir yada haketmeyebilir.
2Bayramlar ve özel günlerde izne eklenir.
İşte hesaplamadaki özel durum budur. Bu sebeple izni şu şekilde hesaplamak gerekiyor.
İzin 01.08.2011 de başladıysa ve 40 gün ise:
1.gün tarih= 01.08.2011 gün sayısı eğer hafta tatili veya bayram değilse 1 eksilecek
2.gün tarih+1 > gün sayısı eğer hafta tatili veya bayram değilse 1 eksilecek
Döngü gün sayısı sıfır deyince tarih kaçsa bitiş tarihi olacak.
Olay bu yani excel sayfasında işlem yapılmayacak. Ben bu bilgileri örnek dosyaya açıklama amaçlı ekledim.
Kullanıcı avatarı
necmettin_tok
Siteye Alışmış

Adı Soyadı: Necmettin TOK
Meslek: Kamu görevlisi

Bulunduğunuz İl / Semt: Ankara

Forum Genel Makro Soruları

Online Kullanıcılar

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir