[Yardım]  Listbox seçili item silme problemi

Verilerinizi listeleyebileceğiniz liste kutusu

Listbox seçili item silme problemi

İleti#1)  erbay » 06 Arl 2018 12:57

Selamın Aleyküm

Arkadaşlar benim problemim ekteki dosyada userform3 üzerindeki listboxta verinin üzerine çift tıklayınca açılan userform 4 üzerindeki textbox1 ve textbox 2 lere veriler girilince commandbuttona tıklayınca

1- Userform 4 üzerindeki textbox1 ve textbox 2 lere girilen veriler ve userform3 üzerindeki seçili olan veri sayfa2 ye ilk boş satıra kopyalamak.
2- Userform 3 üzerindeki listboxtan ve sayfa 1 den seçili veriyi silmek.

Destek olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Kullanıcı avatarı
erbay

Meslek: üretim planlama

Bulunduğunuz İl / Semt: istanbul hadımköy

Cevap: Listbox seçili item silme problemi

İleti#2)  erbay » 07 Arl 2018 14:50

Destek olabilecek kimse yok mu arkadaşlar.
Kullanıcı avatarı
erbay

İleti#3)  hamidgf » 08 Arl 2018 03:33

Sayın erbay merhaba,
İlgili açıklamalar kod içerisinde, kod bilgim çok yok mantığı bildiğim kadarı ile ifade etmeye çalıştım. Karar kaydını sil butonu tıklamasına aşağıdaki kodu ekleyip deneyebilirsiniz. İyi çalışmalar.

Kod: Tümünü seç
Private Sub CommandButton1_Click()
If UserForm3.ListBox1.ListIndex = -1 Then
    MsgBox "Lütfen kayıt seçiniz!"
    Exit Sub
Else
    satır = UserForm3.ListBox1.ListIndex + 1 ' ListBox1.ListIndex ifadesi listboxta kaçıncı ifadenin seçildiğini belirtir
    'saymaya 0 dan başlar, yani listbox üzerinden 1. değer seçiliyse ListBox1.ListIndex değeri 0 dır.
    '1. satırdaki değerin list indexi 0 olduğu için eşleşmesi için +1 eklenmiştir. +1 değerini sayfa yapılanmanıza göre revize edebilirsiniz.

' http://www.excelvba.net/viewtopic.php?f=4&t=7554 bu konuda 2. mesaja (Tarkan Beye ait mesaj) bakarak son satır bulma mantığını kavrayabilirsiniz.
    Sheets("sayfa2").Range("a65536").End(3)(2, 1).Value = Date '  a2,1 yani a sütunundaki som dolu satırın 1 altına tarih ekle.
    'neden tarih ekledim hem faydası olur hemde ekleme mantığı karışmasın(mesala ilk kayıt olarak isim "x "açıklama boş eklendi
    'diyelim 2. kayıt ekleneceği zaman A sütünunda  son satır x olur ancak b sütünunda ekli bir şey olmadığı için son satır x nin yanı olur
    'x boş üzerine y z kayıtı eklenirse kayır x z , y boş olur. Bunu isim eklemeyi zorunlu kılıp isim sütununu referans alarak tarih
    'eklemedende saylayabilirsiniz. Bu mantıkta tarih eklemek otomatikmen zorunlu olur ve ekleme işlemi hep tarih sütünundan referans alıyor

Sheets("sayfa2").Range("a65536").End(3)(1, 2).Value = TextBox1.Value 'eklenmiş son tarihin(tıklayınca kod çalışıp son
    'satıra 1 tane ekledi zaten) bir yanına tb1 deki değeri ekle
    Sheets("sayfa2").Range("a65536").End(3)(1, 3).Value = TextBox2.Value '... 2 yanına ekle

'3 yanına sayfa1 A sütunu Satır değeri satırındaki değeri + B sütunu.... değerini ekle.
    'Sheets("sayfa2").Range("a65536").End(3)(1, 5).Value = Sheets("sayfa1").Range("B" & satır).value mantığı ile silinen kayıtı
    'birleştirmeden ayrı sütunlardada ekleyebilirsiniz
    Sheets("sayfa2").Range("a65536").End(3)(1, 4).Value = _
    Sheets("sayfa1").Range("A" & satır).Value & " | " & _
    Sheets("sayfa1").Range("B" & satır) & " | " & _
    Sheets("sayfa1").Range("C" & satır)

Sheets("sayfa1").Rows(satır & ":" & satır).Delete 'Satır değerindeki satırı siler

End If

End Sub
Kullanıcı avatarı
hamidgf
Yeni Başlamış

Meslek: Harita Mühendisi

Bulunduğunuz İl / Semt: Kırşehir

İleti#4)  erbay » 09 Arl 2018 22:35

Sayın Hamidgf öncelikle hayırlı akşamlar dilerim.

Vermiş olduğunuz cevap ve emekleriniz için ne kadar çok teşekkür etsem azdır. Gerçekten bu vesile ile size ve bu forumun kurucularına insanların sorunlarına çözüm bulabilmelerine aracılık ettikleri için çok teşekkür ediyorum.

Belirttiğiniz kodları uyguladım ve sorunsuz çalıştı. Ayrıca benim aklıma gelmemişti ama siz sağolun düşünüp tarikte eklemişsiniz gerçekten çok faydalı oldu.

Kıymetli zamanınızdan ayırıp sorunumun çözümünü sağladığınız için Allah sizden razı olsun. Hakkınızı helal edin lütfen. Allah'a emanet olun.
Kullanıcı avatarı
erbay

REKLAM
Excel Logo XML Oluşturucu
Logo Object Designer ile Uyarlama

Forum ListBox

Online Kullanıcılar

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bumerang - Yazarkafe