Userformda yaptığım değişikliği Access'e kaydetme

Kulanıcı arayüz formu

Userformda yaptığım değişikliği Access'e kaydetme

İleti#1)  CoruC » 28 Tem 2022 22:36

Selamünaleyküm,
Araç bakım onarım üzerine bir çalışma yapıyorum. Araçlara ait bazı bilgilerde zaman zaman değişiklik yapmam gerekiyor. Örneğin aracın tahsis edildiği yerin değişimi veya şoför gibi, ilk etapta araca ait verileri "arackayit" adlı userform ile access veritabanına kaydediyorum. Bu kaydı "guncelle" adlı userforma çekiyorum. çektiğim veri dışında "guncelle" adlı userform üzerindeki yeni ekldiğim textboxlar ile veritabanına kaydediyorum. Yaptığım kayıtla ilgili değişiklikleri msgbox ile mesaj veriyorum. Bu mesajda yazan metni access veritabanına aktarmak istediğimde denemelerimde textbox'a aktarıp denedim, label olarak denedim. Ekranda textbox olarak yazdırabilmiş olsam da accesse aktarımı yapamıyorum. Pek fazla bilgim olmadığı için ilerleyemiyorum. Yada aşağıda yazılı "combobox ve textbox içeriğindeki verileri veritabanına nasıl kayda alabilirim. Şimdiden teşekkürler.

Kod: Tümünü seç
Private Sub CommandButton5_Click()
Dim baglan As New Connection
Dim rs As New Recordset

baglan.Open "Provider=Microsoft.Ace.Oledb.12.0; data source=F:\atolye\master.accdb;"
rs.Open "select * from arackayit Where Kimlik=" & Me.TextBox14.Text, baglan, adOpenKeyset, adLockPessimistic

rs.Update 8, Me.ComboBox1.Text
rs.Update 9, Me.ComboBox2.Text
rs.Update 10, Me.TextBox7.Text
rs.Update 11, Me.TextBox8.Text
rs.Update 13, Me.TextBox9.Text
rs.Update 14, Me.Label37.Caption
rs.Update 15, Me.TextBox15.Text

rs.Close
baglan.Close

TextBox15.Text = TextBox2.Text & "  Plakalı araç; MÜDÜRLÜĞÜ " & ComboBox1.Text & ", DURUMU " & ComboBox2.Text & ", ESKİ PLAKASI """ & TextBox7.Text & " , ESKİ MOTOR NOSU " & TextBox8.Text & " olarak güncellenmiştir." & "Sn." & Application.UserName & xgiris.TextBox1.Text

MsgBox TextBox2.Text & "  Plakalı araç; MÜDÜRLÜĞÜ " & ComboBox1.Text & ", DURUMU " & ComboBox2.Text & ", ESKİ PLAKASI """ & TextBox7.Text & " , ESKİ MOTOR NOSU " & TextBox8.Text & " olarak güncellenmiştir.", vbInformation, "Sn." & Application.UserName

Unload Me
xaracliste.TextBox1.Text = TextBox2.Text

xaracliste.Show
End Sub
Kullanıcı avatarı
CoruC

Meslek: öğrenci

Bulunduğunuz İl / Semt: izmir

Yıllık Maaş Bordrosu Hesaplama 2022

Cevap: Userformda yaptığım değişikliği Access'e kaydetme

İleti#2)  CoruC » 28 Tem 2022 22:51

İhtiyacı olabilecekler için konu kalabilirse sevinirim. Bu konuda bilgim kısıtlı olduğu için hatamı buldum. Ve doğru olan kodu aşağıya yazıyorum. Mesaj metnini daha sonra düzenleyeceğim.

Kod: Tümünü seç
Private Sub CommandButton5_Click()
Dim baglan As New Connection
Dim rs As New Recordset

baglan.Open "Provider=Microsoft.Ace.Oledb.12.0; data source=F:\atolye\master.accdb;"
rs.Open "select * from arackayit Where Kimlik=" & Me.TextBox14.Text, baglan, adOpenKeyset, adLockPessimistic

TextBox15.Text = TextBox2.Text & "  Plakalı araç; MÜDÜRLÜĞÜ " & ComboBox1.Text & ", DURUMU " & ComboBox2.Text & ", ESKİ PLAKASI """ & TextBox7.Text & " , ESKİ MOTOR NOSU " & TextBox8.Text & " olarak güncellenmiştir." & "Sn." & Application.UserName & xgiris.TextBox1.Text

rs.Update 8, Me.ComboBox1.Text
rs.Update 9, Me.ComboBox2.Text
rs.Update 10, Me.TextBox7.Text
rs.Update 11, Me.TextBox8.Text
rs.Update 13, Me.TextBox9.Text
rs.Update 14, Me.Label37.Caption
rs.Update 15, Me.TextBox15.Text

rs.Close
baglan.Close

Label38.Caption = TextBox2.Text & "  Plakalı araç; MÜDÜRLÜĞÜ " & ComboBox1.Text & ", DURUMU " & ComboBox2.Text & ", ESKİ PLAKASI """ & TextBox7.Text & " , ESKİ MOTOR NOSU " & TextBox8.Text & " olarak güncellenmiştir."

MsgBox TextBox2.Text & "  Plakalı araç; MÜDÜRLÜĞÜ " & ComboBox1.Text & ", DURUMU " & ComboBox2.Text & ", ESKİ PLAKASI """ & TextBox7.Text & " , ESKİ MOTOR NOSU " & TextBox8.Text & " olarak güncellenmiştir.", vbInformation, "Sn." & Application.UserName

Unload Me
xaracliste.TextBox1.Text = TextBox2.Text

xaracliste.Show
End Sub
Kullanıcı avatarı
CoruC

Meslek: öğrenci

Bulunduğunuz İl / Semt: izmir

Forum UserForm

Online Kullanıcılar

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bumerang - Yazarkafe