ScrollBar ile Oynama

Verilerinizi listeleyebileceğiniz liste kutusu

ScrollBar ile Oynama

İleti#1)  kerim6521 » 21 Haz 2021 14:40

Herkese merhabalar arkadaşlar. İlk olarak listboxta dikey olan scroll barı gizlemek istiyorum ikinci olarakta fare tekerleği ilede kontrol edebilmek istiyorum. aslında yapmaya çalıştığım şey 6 tane yanyana ip gibi dizilmiş listbox ı tek bir bütünmüş gibi görüntüleyip kontrol edebilmek. bu şekilde her listboxta kendine ait scrollbar çıkıyor ve istemediğim bir görüntü oluşturuyor. daha sonrada tek bir scrol bar yapıp hepsini ona bağlamak olacak yani onunla oyanıkça bütün listboş yukarı aşağı oynacak. umarım anlatabilmişimdir yardımlarını bekliyorum şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
kerim6521
Yeni Başlamış

Meslek: ziraat mühendisi

Bulunduğunuz İl / Semt: Elazığ

Cevap: ScrollBar ile Oynama

İleti#2)  Ozan İLGÜN » 23 Haz 2021 14:20

Sanırım ekte ki dosya sorununuzu çözer. Kodları oldukça basit.
listboxscroll.rar
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
ozan.ilgun@boun.edu.tr

Resim
Kullanıcı avatarı
Ozan İLGÜN
Forum Moderatörü

Adı Soyadı:Ozan İlgün
Meslek: Arşivist

Bulunduğunuz İl / Semt: İstanbul

Cevap: Cevap: ScrollBar ile Oynama

İleti#3)  kerim6521 » 23 Haz 2021 16:43

Ozan İLGÜN yazdı:Sanırım ekte ki dosya sorununuzu çözer. Kodları oldukça basit.
listboxscroll.rar

hocam ilgin için çok teşekkür ederim ama listboxlardaki scrollbar lar görünüyor. not düşmüşsün altına userform özelliğinden scrollbarsnone seçilmesi lazım diye ama sen zaten öyle seçmişsin ve yinede görünüyor. ben başkasını seçip yine ona geldim ama yine görünüyor. yani anlayacağın sen bana sadece listbox scrolbar larını genel bir scrollbar a bağlanmış halini vermiş oldun düzeltebilirmiyiz bunu? --)(
Kullanıcı avatarı
kerim6521
Yeni Başlamış

İleti#4)  Ozan İLGÜN » 23 Haz 2021 17:36

Kendi dosyanı eklemen mümkün mü? Ben bu şekilde istediğini düşündüm. Yapabilirsem istediğin şekilde deneyelim.
ozan.ilgun@boun.edu.tr

Resim
Kullanıcı avatarı
Ozan İLGÜN
Forum Moderatörü

REKLAM
Excel Logo XML Oluşturucu
Logo Object Designer ile Uyarlama

Cevap: Cevap: ScrollBar ile Oynama

İleti#5)  kerim6521 » 23 Haz 2021 18:03

Ozan İLGÜN yazdı:Kendi dosyanı eklemen mümkün mü? Ben bu şekilde istediğini düşündüm. Yapabilirsem istediğin şekilde deneyelim.

hocam dosyam yok ben sadece listbox ı daha yakından tanımak için içine girdim ve istediğim bazı şeyleri yapamayınca onuda burada sorayım dedim yani biraz daha açıklamaya çalışayım.
simdi senin bana gönderdiğin örnekte 5 tane listbox var ve herbirinin kendine has scrollbar ı var. 1.listboxta a23 verisinin karşlılığı 2.listboxta b23, 3.de d23 ... diye gitmesi gerekirken ben istersem o scrollbar ları kullanarak bunlarla oynayabilirim yani 1.de a23,a24,a25.. görüntüsü varken 2.de b16,b17,b18... görüntüsü yakalayabilirim değilmi? işte bunun olmasını istemiyorum bu yüzden hiçbir listbox ın kendine özgü scroll barı olmasın istiyorum ensondada senin yaptığın gibi hepsini oynatacak genel bir scroll bar yapıp bütün listboxları aynı anda kontrol edebileyim. inşallah anatabilmişimdir hocam şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
kerim6521
Yeni Başlamış

İleti#6)  Ozan İLGÜN » 24 Haz 2021 10:36

Benim hatam pardon. Dosyamı indirdim baktım listboxların scrolları hala duruyor. Aradım bulamadım nasıl kaldırabileceğimi. Bulursam buraya yazacağım. Belki diğer arkadaşlar yardımcı olabilirler.
ozan.ilgun@boun.edu.tr

Resim
Kullanıcı avatarı
Ozan İLGÜN
Forum Moderatörü

REKLAM
ETA - Excel Konsolide Raporlama
ETA Excel Personel Entegre Raporu

Forum ListBox